Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wzrosną składki ZUS dla nowych firm. Będzie podwyżka o 15%

 

03/10/2019

(30/05/2019)

zus-duzy

Rząd zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej do kwoty 2600 zł. Dla nowych przedsiębiorców oznacza to podwyżkę składek ZUS aż o 15%.

 Przypomnijmy, że w okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca objęty jest tzw. ulgą na start, co oznacza, że jest zwolniony z opłacania składek ZUS (opłaca jedynie składkę zdrowotną).

Z kolei po upływie tej półrocznej ulgi, przedsiębiorca wchodzi w okres składek preferencyjnych. Obniżone składki ZUS obowiązują go przez kolejne 24 miesiące prowadzenia firmy. Wysokość tych ulgowych składek zależy jednak od wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wyższa płaca minimalna oznacza zatem wyższe składki ZUS dla nowych przedsiębiorców.


W ostatnim czasie rząd zapowiedział podwyższenie płacy minimalnej na niespotykaną dotąd skalę. Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 2250 zł, ma wzrosnąć od stycznia do kwoty aż 2600 zł. Oznacza to wzrost o 15,6%. O tyle też wzrosną składki ZUS dla nowych przedsiębiorców w 2020 roku.

Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawa ta wynosi 675 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem 555,89 zł miesięcznie.

Od stycznia 2020 r. podstawa wymiaru wzrośnie do kwoty 780 zł. W związku z tym ulgowe składki ZUS wzrosną do następujących wartości:

  Składki preferencyjne od stycznia 2020 r.
 Podstawa wymiaru  780,00 zł
    Składka emerytalna  152,26 zł
    Składka rentowa    62,40 zł
    Składka chorobowa    19,11 zł
    Składka wypadkowa    13,03 zł
    Składka na Fundusz Pracy -
 Łącznie bez składki zdrowotnej 246,80 zł

Do powyższych wartości należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną (obecnie 342,32 zł). Wysokość składki zdrowotnej liczona jest jednak inaczej i zależy od kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Wartość ta zostanie jednak ogłoszona dopiero za kilka miesięcy. Wtedy też poznamy nową wartość składki zdrowotnej  (zobacz szczegóły).

Zakładając, że składka zdrowotna wzrosłaby o tyle samo co składki na ubezpieczenie społeczne, jej wysokość wyniosłaby ok. 375 zł. Łączne składki ZUS płacone przez nowych przedsiębiorców od nowego roku wyniosłyby wówczas ok. 622 zł.

Przypomnijmy, że znamy już także nową wartość standardowych składek ZUS, które obowiązywać będą w 2020 roku również pozostałych przedsiębiorców. Z nowymi wartościami składek można zapoznać się na tej stronie.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Umorzenie składek ZUS za lata 1999-2018
  Likwidacja obowiązkowych składek ZUS. Jest projekt ustawy.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?