Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiana formy opodatkowania wciąż możliwa

 

26/04/2023

zus-duzy

Przedsiębiorcy wciąż mają możliwość dokonania wstecznej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok. Termin na zgłoszenie upływa 2 maja.

 



Przypomnijmy, że znowelizowane przepisy Polskiego Ładu dały osobom prowadzącym działalność gospodarczą możliwość powtórnej zmiany formy opodatkowania za 2022 rok. Zmiana taka dokonana może zostać wstecznie i obowiązywać będzie od stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie dokonali jeszcze takiej powtórnej zmiany, wciąż mają taką możliwość. Ostateczny termin na złożenie wniosku upływa jednak już za kilka dni.

Możliwość wstecznej zmiany formy opodatkowania wynika z przepisów, które przywróciły częściową odliczalność składki zdrowotnej, a które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Zgodnie z tymi przepisami, prawo do odliczenia składki zdrowotnej przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają podatek na zasadzie ryczałtu, według karty podatkowej lub opłacają podatek liniowy. Nowe odliczenie nie przysługuje jednak osobom rozliczającym się według skali podatkowej. Osoby takie skorzystały bowiem na innej zmianie, tj. na obniżeniu stawki PIT do poziomu 12% (zobacz szczegóły).


Możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla wspomnianych wcześniej grup przedsiębiorców zależy jednak od wybranej formy opodatkowania. Inaczej odliczenia dokonują bowiem liniowcy, inaczej ryczałtowcy, a jeszcze inaczej przedsiębiorcy na karcie podatkowej. O tym, w jaki sposób dokonują odliczeń poszczególne grupy przedsiębiorców, piszemy na tej stronie.

 

Możliwa wsteczna zmiana formy opodatkowania

Uchwalenie pierwotnych przepisów Polskiego Ładu skłoniło wielu polskich przedsiębiorców do zmiany formy opodatkowania (zobacz szczegóły). Na początku 2022 roku zmiany takiej dokonała rekordowo duża liczba osób prowadzących działalność gospodarczą. Według danych Ministerstwa Finansów tylko rozliczenie w formie ryczałtu wybrało bowiem dodatkowe 130 tys. firm.

Decyzje o zmianie formy opodatkowania przedsiębiorcy podejmowali w oparciu o przepisy obowiązujące na dzień 1 stycznia 2022 roku. Kolejne zmiany, które weszły w życie w lipcu 2022 roku, wywróciły jednak do góry nogami poczynione wówczas wyliczenia. A to oznaczało, że w wielu przypadkach optymalną mogła okazać się zupełnie inna forma opodatkowania niż ta wybrana na początku roku. Dlatego też nowe przepisy umożliwiły przedsiębiorcom dokonanie powtórnej zmiany formy opodatkowania na rok 2022.

Prawo do powtórnego wyboru formy opodatkowania nie przysługuje jednak wszystkim firmom. Zmiany takiej dokonać mogą bowiem jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy aktualnie rozliczają się ryczałtem lub podatkiem liniowym.

Te dwie grupy przedsiębiorców mogą zatem zdecydować o przejściu na tzw. zasady ogólne czyli na rozliczenia podatku według skali podatkowej. W wyniku takiej zmiany zapłacą niższą stawkę PIT w wysokości 12%, lecz kosztem rezygnacji z nowej możliwości w postaci odliczenia części składki zdrowotnej (odliczenie przysługuje bowiem tylko liniowcom i ryczałtowcom).

Nowe przepisy nie umożliwiają z kolei sytuacji odwrotnej, tj. przejścia ze skali podatkowej na podatek liniowy lub na ryczałt. Takiej zmiany można dokonać jedynie w standardowym trybie, tzn. rezygnacja ze skali podatkowej możliwa jest dopiero na początku kolejnego roku podatkowego.

 

Jak przejść na skalę podatkową i płacić niższy PIT?

Nowe przepisy przewidują dwa tryby powtórnego wyboru formy opodatkowania na rok 2022.

Pierwszy z nich polegał na dokonaniu zmiany jeszcze w trakcie 2022 roku. Ten tryb przysługiwał jednak tylko tym przedsiębiorcom, którzy rozliczali się ryczałtem, a ostatecznym terminem na zgłoszenie zmiany był dzień 22 sierpnia 2022 roku.

Drugi tryb jest jednak wciąż aktualny. Polega on na dokonaniu zmiany formy opodatkowania już po zakończeniu roku 2022. Zmiana taka dokonywana jest w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 rok, a więc w terminie do 2 maja 2023 roku.

Przedsiębiorca, który w taki sposób zgłosi chęć przejścia na skalę podatkową, uzyska prawo do rozliczenia całego roku 2022 zgodnie z zasadami opisanymi w nowych przepisach, tj. przy zastosowaniu nowej stawki PIT w wysokości 12%.

Taki sposób powtórnej zmiany formy opodatkowania przysługuje wszystkim tym przedsiębiorcom, którzy pierwotnie w 2022 roku wybrali ryczałt lub podatek liniowy.

Formę opodatkowania z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę podatkową można zatem zmienić z mocą wsteczną. W tym celu należy powiadomić urząd skarbowy, zaznaczając odpowiednie pole na rozliczeniu rocznym PIT, w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2023 roku. Wybrana w ten sposób forma opodatkowania obowiązywać będzie za cały 2022 rok.

 

Składki zdrowotne zostaną powtórnie przeliczone

Zarówno liniowcy, jak i ryczałtowcy decydujący się na powtórną zmianę formy opodatkowania, powinni pamiętać, iż decyzja o przejściu na niższą stawkę PIT na skali podatkowej, pociąga za sobą rezygnację z możliwości odliczenia składki zdrowotnej od dochodu (podatek liniowy) lub od przychodu (ryczałt). Ale nie tylko.

Przejście na skalę podatkową oznacza również konieczność przeliczenia zapłaconych już składek zdrowotnych. Składki zdrowotne zapłacone za okres od stycznia do grudnia 2022 roku będą bowiem musiały zostać powtórnie opłacone w wysokościach właściwych dla skali podatkowej, tj. jako 9% uzyskanego przez firmę dochodu (zobacz szczegóły).

Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Jak otrzymać zwrot składek zdrowotnych z ZUS?
  Działalność gospodarcza na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?