Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w Polskim Ładzie: Składkę zdrowotną odliczymy od dochodu

 

24/03/2022

zus-duzy

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Oprócz obniżki podatku dochodowego do 12% i likwidacji ulgi dla klasy średniej, przedsiębiorcy uzyskają również prawo do odliczenia składki zdrowotnej od dochodu. Ale nie wszyscy.

 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił pakiet zmian, jakie jeszcze w tym roku wejdą w życie w odniesieniu do tzw. Polskiego Ładu.

W odniesieniu do osób rozliczających podatek według skali podatkowej, zmiany dotyczyć będą obniżenia stawki PIT z 17% do 12% oraz całkowitej likwidacji tzw. ulgi dla klasy średniej. Szczegółowo na temat tych zmian piszemy na tej stronie.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające podatek w innych formach, skorzystają z kolei na zmianach w zakresie składki zdrowotnej.


 

Składka zdrowotna odliczalna od dochodu

Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami uchwalonymi pierwotnie w ramach tzw. Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje całkowity zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku (zobacz szczegóły). W aktualnym stanie prawnym składki zdrowotnej nie możemy również odliczyć od dochodu.

Zgodnie z dzisiejszymi zapowiedziami Premiera ten stan ma ulec radykalnej zmianie już od lipca tego roku. Nowe przepisy mają bowiem przywrócić odliczalność składki zdrowotnej. Odliczenie to nie będzie jednak możliwe od podatku, lecz jedynie od dochodu lub przychodu.

Zgodnie z nowymi założeniami, prawo do odliczenia składki zdrowotnej przysługiwać będzie tym przedsiębiorcom, którzy rozliczają podatek na zasadzie ryczałtu, według karty podatkowej lub opłacają podatek liniowy.

Nowe odliczenie nie będzie przysługiwać zatem osobom rozliczającym się według skali podatkowej. Osoby takie skorzystają bowiem na obniżeniu stawki PIT do poziomu 12% (zobacz szczegóły).

Możliwość odliczenia składki zdrowotnej dla wspomnianych wcześniej grup przedsiębiorców zależeć będzie jednak od wybranej formy opodatkowania. Inaczej odliczenia dokonają bowiem liniowcy, inaczej ryczałtowcy, a jeszcze inaczej przedsiębiorcy na karcie podatkowej.

 

Odliczenie składki zdrowotnej na podatku liniowym

Zgodnie z przedstawionymi założeniami, w przypadku przedsiębiorców na podatku liniowym, nowe przepisy umożliwią odliczenie składki zdrowotnej od dochodu.

W przypadku liniowców obowiązywać będzie jednak limit odliczenia w kwocie 8700 zł. Oznacza to, że odliczeniu podlegać będzie maksymalnie kwota 8700 zł, a zapłacone składki zdrowotne powyżej tego limitu nie będą odliczalne ani od dochodu, ani od podatku.

Maksymalna korzyść podatkowa dla liniowca wyniesie zatem 1653 zł.

 

Odliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie

Inaczej wyglądać będzie kwestia odliczenia składki zdrowotnej w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy na ryczałcie nie ewidencjonują bowiem dochodu, lecz sam przychód.

Przedsiębiorca na ryczałcie będzie mógł zatem odliczyć zapłacone składki zdrowotne od przychodu. Jednak i w tym przypadku obowiązywać będzie limit odliczenia. Zgodnie z nowymi przepisami, ryczałtowiec będzie mógł odliczyć od przychodu maksymalnie kwotę odpowiadającą 50% zapłaconych składek zdrowotnych.

 

Odliczenie składki zdrowotnej na karcie podatkowej

Jeszcze inaczej kwestia odliczenia składki zdrowotnej wyglądać będzie w przypadku osób rozliczających się kartą podatkową, które nie ewidencjonują ani dochodu, ani nawet przychodu.

Przedsiębiorcy na karcie podatkowej również dokonają częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Odliczenie to dokonywane będzie od podatku, a wysokość tego odliczenia odpowiadać będzie kwocie równej 19% zapłaconych składek zdrowotnych.

 

Zmiany podatkowe w trakcie roku

Zapowiedziane właśnie zmiany mają wejść w życie już 1 lipca 2022 roku. Oznacza to, że składki zdrowotne zapłacone do czerwca 2022 r. - zgodnie z aktualnymi zasadami - nie będą podlegać żadnemu odliczeniu. Z kolei składki opłacone w lipcu i kolejnych miesiącach 2022 roku, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć zgodnie z nowymi zasadami opisanymi powyżej.

Również od lipca zmianie ulegną przepisy dotyczące podatku dochodowego. Od połowy roku stawka PIT obniżona zostanie do 12%, a tzw. ulga dla klasy średniej zostanie całkowicie zlikwidowana. Szczegółowo na temat nadchodzących zmian w podatkach piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Nowe stawki ryczałtu. Będą kolejne zmiany.
  Polski Ład. Będą zmiany w składce zdrowotnej.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?