Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany w ZUS: Składka wypadkowa na 2021 rok

 

31/03/2021

zus-duzy

Zmieniają się stawki ubezpieczenia wypadkowego. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przedsiębiorcy zapłacą nowe składki od kwietnia 2021 roku.

 Przypomnijmy, że w marcu każdego roku Minister Rodziny i Polityki Społecznej ma możliwość wydania rozporządzenia określającego nowe stawki ubezpieczenia wypadkowego. Publikowane w marcu stawki mogą ulec zarówno podwyższeniu, jak i obniżeniu i zaczynają obowiązywać już od kolejnego miesiąca, czyli od kwietnia tego samego roku.

W zeszłym roku stawki ubezpieczenia wypadkowego pozostały bez zmian. W tym roku jednak Ministerstwo wydało nowe rozporządzenie. Oznacza to, że część osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci inną składkę wypadkową niż dotychczas.

Zobacz aktualną tabelę stawek ubezpieczenia wypadkowego


Przypomnijmy, że stawki ubezpieczenia wypadkowego ustalane są oddzielnie dla każdej grupy zawodowej, w oparciu o wskaźniki "wypadkowości" notowane w danym zawodzie. W ten sposób, składka wypadkowa ustalona np. dla górnictwa jest prawie 10-krotnie wyższa od składki płaconej przez pracowników branży turystycznej. Tak skalkulowane stawki obowiązują jednak jedynie tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej niż 9 osób.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku małych firm (zatrudniających do 9 osób), w tym osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Osoby takie płacą bowiem składkę wypadkową w stałej wysokości, niezależnej od branży, w jakiej działają. Ryczałtowa stawka dla małych firm wynosi 50% stawki maksymalnej.

Jeśli chodzi o stawkę maksymalną, to warto pamiętać, iż zawsze notowana jest ona w jednej i tej samej branży - w górnictwie. Od tej stawki zależy więc, jak wysoka będzie składka wypadkowa ustalona dla małych przedsiębiorców. Więcej na temat tego niefortunnego sposobu ustalania składki wypadkowej piszemy tutaj.

Od 1 kwietnia 2021 r. zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, które zmienia stawki ubezpieczenia wypadkowego dla niektórych grup zawodowych (nowe stawki dostępne są tutaj).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, zmianie nie ulegnie jednak stawka maksymalna. Od kwietnia 2021 roku stawka maksymalna dla górnictwa wciąż wynosić będzie bowiem 3,33%. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób, zapłacą nową składkę wypadkową według dotychczasowej stawki 1,67%.

W konsekwencji, składka wypadkowa dla małych firm na rok 2021 wciąż wynosić będzie 52,70 zł.

Przypomnijmy, że od stycznia 2021 r., łączne składki ZUS wzrosły o 26,01 zł do poziomu 1457,49 zł. Z pełną tabelą nowych składek ZUS można zapoznać się tutaj.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę
  Bezzwrotne dofinansowanie dla firm niezależnie od PKD
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?