Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany ZUS: Jak wykonać przelew do ZUS w 2018 roku?

 

02/01/2018

zus-duzy

Stare numery rachunków ZUS właśnie straciły ważność. Składki ZUS możemy obecnie wpłacić tylko i wyłącznie na nowe, indywidualne konto przypisane do konkretnej firmy. Skąd wziąć numer tego rachunku i jak sprawdzić jego poprawność? Jak prawidłowo wykonać przelew do ZUS w 2018 roku?

 Przypomnijmy, że 1 stycznia zmianie uległy zasady opłacania składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wraz z Nowym Rokiem zlikwidowany został bowiem system, w którym składki ZUS opłacane były trzema oddzielnymi przelewami (oddzielnie ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy). Zamiast nich, odtąd wykonywać będziemy tylko jeden zbiorczy przelew. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

W związku z wprowadzeniem jednego przelewu, zmianie uległy również numery rachunków służących do wpłat składek. Z dniem 1 stycznia stare numery rachunków ZUS zostały zlikwidowane, w związku z czym przelewy dokonywane na te konta będą obecnie traktowane przez systemy bankowe jako nieprawidłowe i będą zwracane do nadawców.

 

Skąd wziąć nowy numer konta?

W ostatnich miesiącach 2017 roku ZUS wysłał każdemu przedsiębiorcy w Polsce list polecony zawierający nowy numer indywidualnego konta składkowego. Niestety, wiadomo już na pewno, że korespondencja taka nie dotarła do przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców. Informacje takie spływały zarówno z samego ZUS-u, który odebrał taką właśnie ilość niepodpisanych zwrotek, jak i od samych przedsiębiorców, którzy skarżyli się, że ZUS wysyłał korespondencję pod nieprawidłowe adresy.


Co więcej, zdarzały się również przypadki oszustw polegających na próbach podszywania się pod ZUS. Część przedsiębiorców otrzymała więc przesyłkę od podmiotów innych niż ZUS, zawierającą fałszywy numer konta (szczegółowo o tej sprawie pisaliśmy tutaj).

Co zrobić, gdy nie otrzymaliśmy nowego numeru konta lub nie jesteśmy pewni, czy numer który otrzymaliśmy, jest prawidłowy? Są na to dwa proste sposoby.

Pierwszy z nich polega na odwiedzeniu Platformy Usług Elektronicznych ZUS (dostępna tutaj). Po zalogowaniu się na swoje konto, możemy sprawdzić nowy numer konta składkowego w zakładce "Płatnik", wybierając w menu opcję "Moje dane".

Drugi sposób nie wymaga logowania i sprowadza się do odwiedzenia specjalnie przygotowanej w tym celu strony ZUS, na której możemy samodzielnie wygenerować nasz numer konta. Aby odszukać swój numer rachunku, wystarczy wpisać do wyszukiwarki swój numer NIP oraz jedną z dodatkowych danych (REGON, PESEL lub nazwisko). Wyszukiwarka rachunków składkowych znajduje się na tej stronie.

Pamiętajmy, że autentyczność numeru konta ZUS można łatwo sprawdzić, analizując cyfry zawarte w numerze otrzymanego rachunku. Wszystkie indywidualne rachunki składkowe skonstruowane są bowiem w taki sposób, że dziesięć ostatnich cyfr rachunku stanowi jednocześnie numer NIP danego przedsiębiorcy.

Strukturę rachunku składkowego przedstawia poniższa grafika:

rachunek-zus-nip

 

Jak wykonać przelew do ZUS w 2018 roku?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, przelew wykonujemy jeden. Chociaż ZUS i tak zaewidencjonuje naszą wpłatę na oddzielnych kontach księgowych (oddzielnie składki emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa, zdrowotna i Fundusz Pracy), to od strony przedsiębiorcy wymagany jest tylko jeden zbiorczy przelew, będący sumą tych wszystkich składek.

Pierwszy przelew w nowym systemie wykonamy już na początku stycznia 2018 roku. Będzie to więc przelew składek należnych za miesiąc grudzień 2017 roku. Przykładowo więc w styczniu 2018 r. wykonamy jeden zbiorczy przelew na kwotę 1172,56 zł (lub na kwotę 1109,89 zł jeśli nie opłacamy dobrowolnej składki chorobowej). Już w lutym jednak nasz jeden zbiorczy przelew będzie o ok. 50 zł wyższy. O nowych kwotach składek na rok 2018 pisaliśmy tutaj.

 

Co wpisać w tytule przelewu?

W związku z tym, że każdy polski przedsiębiorca otrzymał inny numer konta, od 1 stycznia 2018 roku zupełnie niepotrzebne stają się wszelkie identyfikatory towarzyszące dotychczas takim przelewom (NIP, REGON, oznaczenie okresu czy rodzaju składki). Niepotrzebne stają się również specjalne formatki przelewów, które towarzyszyły nam przy płatnościach ZUS w ostatnich latach. Nowego przelewu dokonywać więc będziemy dokładnie tak samo, jak dokonujemy przelewu za prąd czy gaz. Określamy po prostu numer konta, kwotę przelewu oraz... tytuł przelewu.

No właśnie, co wpisać w tytule? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, tytuł przelewu może być... dowolny. W polu tytułu możemy więc wpisać dowolną frazę, która przyjdzie nam na myśl.

Nie do końca wiemy, czy urzędnicy ZUS zdają sobie sprawę, jakie pokłady twórczości wyzwolą w Polakach od Nowego Roku, przystając na tę "dowolność". Biorąc jednak pod uwagę fakt, iż ZUS nie jest - oględnie mówiąc - zbyt lubianą instytucją, tytuły przelewów docierających do centrali ZUS zapewne staną się w przyszłości niezwykle interesującą lekturą... 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składki ZUS za 2018 rok
  Niższe składki ZUS dla małych firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?