Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zmiany ZUS: Składka zdrowotna 3% zamiast 9%

 

02/09/2021

zus-duzy

Będą zmiany w Polskim Ładzie. Rząd potwierdził, że składka zdrowotna dla przedsiębiorców od przyszłego roku nie wzrośnie do 9% i będzie częściowo odliczalna.

 



W zeszłym miesiącu rząd przedstawił pakiet ustaw składających się na tzw. Polski Ład. Projektowane przepisy zakładały m.in. drastyczne podwyżki w zakresie składki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi zasadami, osoby prowadzące działalność gospodarczą miały zapłacić składkę zdrowotną w kwocie odpowiadającej 9% rzeczywistych dochodów. Co więcej, nowa składka miała być w całości nieodliczalna od podatku. W konsekwencji planowanych zmian, obciążenie składką zdrowotną w przypadku przedsiębiorców mogło wzrosnąć nawet 20-krotnie. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Nowe przepisy, oznaczające de facto zwiększenie o połowę obciążeń fiskalnych dla małych firm, wywołały falę protestów ze strony przedsiębiorców. Apele ze strony organizacji przedsiębiorców, jak również petycja do rządu wystosowana przez Rzecznika Przedsiębiorców finalnie skłoniły rząd do korekty planów i złagodzenia tej fiskalnej rewolucji.


Główny ekonomista Ministerstwa Finansów, Łukasz Czernicki, w wywiadzie udzielonym jednej ze stacji radiowych, ujawnił iż:

"Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie w roku przyszłym 3% składki dla przedsiębiorców, a następnie jej stopniowe podnoszenie do poziomu 9% w kolejnych latach."

Informację tę potwierdził następnie sam Minister Finansów, Tadeusz Kościński:

"Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3%, czy 2,5%, czy 3,5%, czy 2,7% i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać."

Minister Finansów podkreślił jednocześnie, iż korekta reformy dotyczyć będzie jedynie osób prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast osoby osiągające dochody z etatu wciąż opłacać będą składkę zdrowotną w wysokości 9%.

Z informacji uzyskanych przez RP wynika też, iż zmiany mogą dotyczyć również kwestii braku odliczalności składki zdrowotnej. Również z samej wypowiedzi Ministra Finansów wynika, iż mechanizm odliczalności składki od podatku może zostać częściowo przywrócony:

"Jesteśmy bliżej niż dalej porozumienia z rynkiem. Przyjmujemy, że duży skok może poważnie zakłócić sytuację przedsiębiorców, więc chcemy rozłożyć to na kilka lat. Przez 3-4 lata dojdziemy do sytuacji, w której już nic nie będzie można odliczyć."

Z informacji ujawnionych przez Ministerstwo Finansów wynika zatem, iż rząd zmierza do wypracowania kompromisowego rozwiązania, które miałoby łączyć w sobie elementy zarówno obniżenia samej wysokości składki zdrowotnej, jak i przywrócenia w pewnej części mechanizmu pozwalającego na odliczenie części składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Kompromis ten miałby jednak obowiązywać jedynie do pewnego czasu, a obciążenia składką zdrowotną wzrastałyby stopniowo przez kilka kolejnych lat, aż do osiągnięcia obciążeń przewidzianych w pierwotnej wersji Polskiego Ładu.

O tym, ile ostatecznie wyniesie składka zdrowotna dla firm oraz w jakiej części będzie ona odliczalna od podatku, dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych kilku dni. O wszelkich nowych informacjach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować na naszych łamach.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Znamy nowe składki ZUS na 2022 rok
  Koronawirus: Dotacje i świadczenia dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?