Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS buduje nowy oddział. Za 33 mln złotych.

 

15/07/2013

zus

ZUS wyda 33 miliony złotych na nowy biurowiec w Łodzi. Na sześciu kondygnacjach nowego gmachu zagości ponad pół tysiąca urzędników.

 


Kryzys omija ZUS szerokim łukiem. ZUS ogłosił właśnie przetarg na budowę nowego budynku dla swojego łódzkiego oddziału. Łączna powierzchnia biurowca wyniesie 7894 metry kwadratowe, czyli mniej więcej tyle ile wynosi powierzchnia dużego hipermarketu.

Na sześciu kondygnacjach nowego biurowca, pracę znajdzie 534 urzędników ZUS. Koszt inwestycji to 7,66 mln euro, czyli ok. 33 mln złotych. Już wkrótce zatem dodamy kolejną perełkę do naszego zbioru najokazalszych Pałaców ZUS.

Koszt budowy jednego metra kwadratowego urzędniczych przestworzy w Łodzi wyniesie ponad 4150 zł. Jest to koszt samej budowy i nie obejmuje on ani kosztu projektu ani kosztu zakupu ziemi pod inwestycję.

Dla porównania, średnia cena metra kwadratowego gotowego domu w Łodzi, nabywanego na rynku pierwotnym, wynosi obecnie 3989 zł. W tym przypadku jest to cena całkowita obejmująca koszt budowy, projekt oraz koszt gruntu. Dla zaspokojenia wymagań urzędników ZUS, potrzeba jednak wydać znacznie więcej i to tylko na same koszty budowy.

Tym samym ZUS potwierdził właśnie, iż jest instytucją jedyną w swoim rodzaju. Żadna inna instytucja, której każdego roku brakuje w kasie co najmniej kilkunastu miliardów złotych, nie pozwoliłaby sobie w takiej sytuacji na stawianie kolejnej luksusowej rezydencji. ZUS jednak nie musi się martwić ani o deficyt w kasie (który, bez względu na wielkość, zawsze zostanie załatany rządowymi subwencjami), ani o rozliczenie osób odpowiedzialnych za takie decyzje (rada nadzorcza z politycznego nadania) ani też... o utratę klientów. Obywatel III RP zostaje bowiem klientem ZUS przymusowo i bez możliwości negocjowania warunków umowy. Tym samym, przymusowo zostaje też budowniczym i sponsorem kolejnych urzędniczych pałaców.      

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?

18 mln zł kosztował nowy portal ZUS

ZUS wydaje 800 mln zł rocznie na utrzymanie systemu informatycznego
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?