Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS i Skarbówka łączą siły. Podatki rozliczysz w ZUS.

 

16/12/2014

zus

Nowa ustawa zakłada połączenie kompetencji ZUS i urzędów skarbowych. Skarbówka ma zająć się rozliczaniem składek, a ZUS uzyska dostęp do naszych danych podatkowych. Eksperci biją na alarm.Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o administracji podatkowej. Zgodnie z nowymi przepisami, wkrótce miało by dojść do połączenia kompetencji dwóch największych w Polsce urzędów - ZUS i aparatu skarbowego.

Jak miało by to wyglądać w praktyce? Ministerstwo Finansów proponuje, aby dać urzędom skarbowym prawo do obsługi osób i firm również w zakresie przyjmowania ZUS-owskich dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych. W zamian za to, ZUS zająłby się obsługą rozliczeń podatkowych. Oba urzędy zajęłyby się również informowaniem podatników i ubezpieczonych zarówno w zakresie podatków, jak i składek ZUS.

Przejęcie niektórych kompetencji innego urzędu to jednak nie tylko kwestia przeszkolenia personelu do obsługi dodatkowych zadań. Taka urzędnicza rewolucja odbiłaby się również w kwestii dostępu do naszych danych. Z jednej strony urzędy skarbowe musiałyby uzyskać dostęp do systemu informatycznego ZUS, z drugiej - urzędnicy ZUS otrzymaliby nieskrępowany dostęp do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.

I szczególnie ten drugi element układanki budzi poważne obawy. To właśnie przedstawiciele ZUS sami wnioskowali o uwzględnienie w ustawie zapisów o udostępnieniu ZUS-owi naszych danych podatkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu ZUS automatycznie uzyska bowiem dane niezbędne do prowadzenia postępowań, bez konieczności kierowania pisemnych zapytań do urzędów skarbowych. Po zmianach w prawie, ZUS będzie mógł zatem w każdej chwili uzyskać wszystkie dane finansowe dotyczące dowolnego ubezpieczonego.

Eksperci biją na alarm. Były wiceminister finansów Witold Modzelewski, cytowany przez PB, ostrzega, iż przejmowanie przez ZUS kompetencji, zastrzeżonych do tej pory dla skarbówki, nie doprowadzi do niczego dobrego. ZUS nie ma bowiem odpowiedniego aparatu, wiedzy i doświadczenia wymaganych do obsługi rozliczeń podatkowych.

Z kolei organizacje pracodawców przewidują, iż koszty przystosowania ZUS do obsługi podatników mogą okazać się znacznie wyższe od potencjalnych korzyści z tego wynikających. Jak podaje biztok.pl, Pracodawcy RP sugerują, aby zamiast tego skoncentrować działania na realnym uproszczeniu systemu podatkowego, zmianie szkodliwych przepisów i poprawie relacji na linii organ podatkowy-podatnik.

Odmienne stanowisko prezentuje tylko Robert Gwiazdowski, były szef Rady Nadzorczej ZUS (autor Listu Otwartego do ubezpieczonych w ZUS). Według niego, konsolidacja obu urzędów jest dobrym pomysłem. Przy czym, jak zaznacza, część urzędów skarbowych musiałaby zostać zlikwidowana, kadry zrestrukturyzowane, a skarbówka ostatecznie powinna zostać połączona z ZUS.

Przypomnijmy, iż w niektórych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) nie ma dwóch oddzielnych urzędów zajmujących się osobno podatkami i osobno ubezpieczeniami. Funkcjonuje tam jeden system i jeden urząd rozliczający zarówno podatki, jak i składki ubezpieczeniowe.

Ten ostatni pomysł wydaje się więc racjonalny, pod warunkiem jednak, że intencją ustawodawcy było by rzeczywiście scalanie obu urzędów w jeden system, przy jednoczesnej restrukturyzacji i redukcji zatrudnienia.

Jednak obecna propozycja zakłada coś zupełnie odwrotnego. Rząd chce pozostawić dwa oddzielne urzędy, a ich pracownicy mieliby otrzymać dodatkowe zadania. W konsekwencji więc, w krótkim czasie może się okazać, iż zatrudnienie zamiast maleć, zaczyna szybko rosnąć, gdyż dotychczasowi urzędnicy nie radzą sobie z wypełnianiem dodatkowych funkcji. Tym bardziej, że mamy do czynienia z ZUS - instytucją, która wydała miliardy złotych na system informatyczny, a dziś kupuje ponad setkę nowych samochodów do... przewozu papierowych dokumentów. (szczegóły tutaj)

Oddzielnym zagadnieniem jest wspomniany system informatyczny, który wymagać będzie gigantycznej rozbudowy i w konsekwencji wygeneruje równie gigantyczne koszty. Przypomnijmy, iż system informatyczny ZUS nie poradził sobie nawet z prostą waloryzacją emerytur. Podwyżka emerytur o 36 zł wymagała rozbudowy systemu, która kosztowała...6 mln zł (pisaliśmy o tym tutaj). Strach więc pomyśleć, ile może kosztować rozbudowa systemu ZUS, tak aby jego urzędnicy mogli zająć się obsługą rozliczeń podatkowych. A pamiętajmy, że jeśli wspomniane przepisy wejdą w życie, swój system informatyczny będzie musiał rozbudować również fiskus... 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Kolejne grupy przedsiębiorców na celowniku ZUS
  ZUS wydał nielegalnie setki milionów złotych. NIK kieruje sprawę do CBA.
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?