Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS kontroluje. Rekordowe wpływy z kontroli firm.

 

27/03/2019

zus-duzy

Kontrole ZUS są coraz skuteczniejsze. W ciągu trzech lat wpływy z kontroli wzrosły o 29%, pomimo że ilość przeprowadzonych kontroli.... zmalała o 27%. Jak to możliwe? ZUS odpuścił najmniejszym firmom.

 W 2018 roku, w wyniku przeprowadzonych kontroli, ZUS naliczył firmom dodatkowe składki w wysokości aż 287 mln zł. Dla porównania, w roku 2015 tzw. przypis składek wyniósł jedynie 222 mln zł. Oznacza to, że w ciągu trzech lat ZUS zwiększył wpływy z kontroli aż o 29%.

Pomyliłby się jednak ten, kto sądziłby, że zwiększenie wpływów z kontroli udało się ZUS-owi dzięki zwiększeniu liczby postępowań kontrolnych. Okazuje się bowiem, że jest dokładnie na odwrót. Podczas gdy w roku 2015, ZUS przeprowadził aż 81 tys. kontroli, o tyle w roku 2018 było ich zaledwie... 59 tysięcy. Oznacza to, że liczba przeprowadzanych w ciągu roku kontroli... zmalała o 27%.


Biorąc pod uwagę oba zjawiska, tj. malejącą ilość kontroli i rosnące wpływy z ich tytułu, okazuje się że przeciętne wpływy ZUS z jednej kontroli wzrosły z 2740 zł do aż 4864 zł. Oznacza to wzrost efektywności kontroli aż o 75%. Jak to możliwe?

Zmianę, jaka zaszła w ZUS w ostatnim czasie, wyjaśnia najświeższy komunikat widniejący na stronach tej instytucji:

"Wprowadzone w 2017 roku przepisy zmieniły zasady typowania firm do rutynowych kontroli ZUS. W ich wyniku Zakład prowadzi kontrole w przedsiębiorstwach, w których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Zaliczają się do nich, przede wszystkim, duże przedsiębiorstwa."

Do informacji zawartych w komunikacie odniósł się również rzecznik ZUS w wypowiedzi dla money.pl:

"ZUS zmienił zasady wyznaczania podmiotów do kontroli. W tej chwili szacujemy ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w różnych grupach podmiotów rynkowych i udajemy się tam, gdzie prawdopodobieństwo nieprawidłowości jest największe. Stworzyliśmy specjalną aplikację w naszym systemie informatycznym, która zawiera szereg algorytmów związanych z wynikami dotychczasowych kontroli, ale i danymi zapisanymi w naszym systemie informatycznym, które zestawione razem wskazują nam na potencjalne pola nieprawidłowości. To spowodowało, że liczba kontroli maleje, ale zwiększa się ich skuteczność."

Jaki z tego wniosek dla małych przedsiębiorców? Z obu powyższych informacji wynika, iż od dwóch lat ZUS przestał kontrolować w tak dużym stopniu małe działalności gospodarcze, a w zamian zajął się skutecznie dużymi przedsiębiorstwami. Skutek: mniej kontroli, większa efektywność i przede wszystkim - odpuszczenie najmniejszym firmom, które nie dysponują sztabami prawników w nierównej walce z ZUS. To raczej dobry prognostyk na przyszłość i światełko w tunelu dla drobnej przedsiębiorczości w Polsce. O tym, w jaki sposób były przeprowadzane kontrole ZUS jeszcze kilka lat temu pisaliśmy m.in. tutaj

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Składka zdrowotna 2019
  Likwidacja składek ZUS. Projekt ustawy w maju.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?