Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS likwiduje kary dla firm

 

26/01/2017

zus-duzy

Nowe przepisy przewidują zniesienie kar za spóźnienia i błędy w deklaracjach składanych do ZUS.

 

 



W obecnym stanie prawnym ZUS ma prawo obciążyć przedsiębiorcę dodatkowymi opłatami w sytuacji, gdy przedsiębiorca taki spóźni się ze złożeniem lub nieprawidłowo wypełni deklarację ZUS.

Kara taka może zostać nałożona na przedsiębiorcę w sytuacji, gdy ZUS uzna, że opóźnienie w złożeniu deklaracji lub błąd w złożonym dokumencie wpłynęły na opóźnienie w przekazaniu składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Spóźnienie lub błąd podlegające karze może dotyczyć zarówno deklaracji zgłoszeniowej (ZUS ZUA), imiennego raportu miesięcznego (ZUS RCA), jak i deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA). 

Każdego roku ZUS wydaje ponad 12 tysięcy decyzji nakładających takie właśnie kary. Po audycie przeprowadzonym w ZUS okazało się jednak, że koszt wydania takiej pojedynczej decyzji jest 3-krotnie wyższy od wysokości przeciętnej kary. Wskutek tego, każdego roku ZUS dopłacał do tej procedury ok. 500 tys. zł.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która właśnie trafiła do Sejmu, całkowicie wykreśla przepisy umożliwiające ZUS-owi wymierzanie takich kar. Po wejściu ustawy w życie, ZUS nie będzie miał prawa do pobierania dodatkowych opłat za spóźnienia i błędy w dokumentach składanych przez firmy.

Na zmianach skorzystać mają więc wszyscy. Oprócz zmniejszonej biurokracji, przedsiębiorcy nie będą już więcej obarczani dodatkowymi opłatami. Z drugiej strony, w kasie ZUS pozostaną zaoszczędzone środki, a z urzędników ściągnięty zostanie obowiązek wykonywania deficytowej pracy.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Nowa ulga dla firm od 2017 roku
  Składki ZUS: Będzie jeden przelew zamiast czterech
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?