Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS od dochodu. Znamy już nowe składki ZUS.

 

23/09/2019

zus-duzy

W nowym systemie ubezpieczeń żaden przedsiębiorca nie zapłaci wyższych składek. Duża część firm zapłaci jednak składki niższe niż dotychczas. Premier ogłosił właśnie tzw. program 500+ dla przedsiębiorców.

 Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu, zarówno poszczególni ministrowie, jak i sam premier Morawiecki zdementowali pojawiające się informacje medialne dotyczące rzekomo drastycznego wzrostu składek ZUS, mającego nastąpić po wprowadzeniu składek uzależnionych od dochodów. Zgodnie z zapowiedziami rządu, celem wprowadzenia ZUS-u od dochodu było obniżenie składek, nie zaś ich podwyższanie. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.


Rządowe zapowiedzi dotyczące obniżki ZUS zostały ostatecznie potwierdzone na sobotniej konwencji wyborczej PiS, podczas której premier Mateusz Morawiecki złożył publicznie podpis pod tzw. Pakietem dla Przedsiębiorców i przedstawił szczegóły dotyczące obniżonych składek od dochodu.

Z punktu widzenia małych przedsiębiorców, najistotniejsze wydają się pierwsze dwa punkty ogłoszonego właśnie pakietu. Punkty te brzmią następująco:

1) 500 plus dla przedsiębiorców. Mały ZUS dla małych przedsiębiorców.

Jeżeli dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł miesięcznie, przedsiębiorca zapłaci niższe składki średnio o 500 złotych miesięcznie. Dzięki temu małe firmy zaoszczędzą ponad 1 mld 200 mln złotych. Z rozwiązania skorzysta ponad 270 tysięcy przedsiębiorców.

2) Ryczałtowy ZUS bez zmian.

Pozostali przedsiębiorcy będą rozliczali składki ZUS na obecnych ryczałtowych zasadach - zmiany nie będą się wiązały z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla żadnego przedsiębiorcy.

"500 plus dla przedsiębiorcy" to oczywiście tylko hasło pokazujące średnią wartość obniżki ZUS dla małych firm. W rzeczywistości obniżka ta będzie zróżnicowana. Składki ZUS będą bowiem tym niższe, im niższy jest dochód przedsiębiorcy. Wraz ze wzrostem dochodu, składki będą rosnąć tak, by przy dochodzie w wysokości 6 tys. zł zrównać się z obowiązującą obecnie stawką ryczałtową.

Wysokość składki dla poszczególnych wartości dochodu obrazuje zaprezentowana przez Prawo i Sprawiedliwość tabela:

pis-maly-zus-dochod

Warto nadmienić, iż możliwość skorzystania z obniżonych składek ZUS przysługiwać będzie tym przedsiębiorcom, którzy spełniają jednocześnie oba warunki, tj.:

  • uzyskują średniomiesięczny przychód nie większy niż 10 tys. zł oraz
  • uzyskują średniomiesięczny dochód nie większy niż 6 tys. zł.

Zarówno przychód, jak i dochód nie będą jednak liczone oddzielnie dla każdego z miesięcy. Do wyliczenia limitu będzie bowiem brana pod uwagę wartość roczna zarówno przychodu (tj. 120 tys. zł), jak i dochodu (72 tys. zł).

Wartości progów przychodowego i dochodowego będą waloryzowane co roku, prawdopodobnie w oparciu o wartość przeciętnego wynagrodzenia publikowanego przez GUS. W związku z tym, w kolejnym roku obniżone składki od dochodu mogą objąć znacznie większą grupę, tj. ponad 300 tys. przedsiębiorców.

 

Jak będą liczone składki ZUS od dochodu?

Same składki będą liczone od realnego dochodu przedsiębiorcy, przy zastosowaniu określonej stawki procentowej. Informacje odnośnie tego, na jakim poziomie ustalona została ta stawka, ujawnia wypowiedź Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich:

"Jeśli chodzi o składki na ZUS to (...) są one zgodne z tym, co postulowaliśmy. Średnia korzyść odpowiada oskładkowaniu ZUS proporcjonalnie do dochodu, gdzie podstawą wymiaru tych składek jest 50% dochodu przedsiębiorcy."

Przypomnijmy, że Federacja Przedsiębiorców Polskich proponowała stawkę w wysokości 31,64% od połowy dochodu przedsiębiorcy, czyli realnie 15,82% od całości dochodu. Szczegóły tego rozwiązania dostępne są tutaj.

Ostateczne rozwiązanie rządowe różni się jednak od propozycji FPP tym, że zdecydowano się wprowadzić również górne ograniczenie składek w postaci składki ryczałtowej.

Warto również dodać, że stawka procentowa w wysokości 15,82% dotyczyć będzie jedynie wyliczenia składek na ubezpieczenie społeczne. Do tej kwoty należy jednak dodać jeszcze składkę zdrowotną, która kalkulowana będzie na dotychczasowych zasadach (zobacz jak). Ostatecznie więc, po przemnożeniu dochodu przez wskaźnik 15,82% oraz dodaniu ryczałtowej składki zdrowotnej otrzymamy wartości widoczne w tabeli powyżej.

 

Mały ZUS z większymi limitami

Wszystko wskazuje więc na to, iż nowa propozycja premiera stanowi modyfikację funkcjonującego już obecnie tzw. Małego ZUS-u, czyli składek ZUS od przychodu. Modyfikacja ta będzie jednak niezwykle istotna, gdyż:

  • limit przychodu wzrośnie niemal dwukrotnie (z obecnych 63 tys. zł do poziomu aż 120 tys. zł),
  • wprowadzone zostanie dodatkowe kryterium dochodowe (72 tys. zł rocznie),
  • same składki obliczane będą nie od przychodu, lecz od dochodu przedsiębiorcy.

Otwarte pozostaje pytanie, czy nowe składki ZUS od dochodu zastąpią dotychczasowy Mały ZUS od przychodu, czy też będą funkcjonować niezależnie, obok tego systemu. O tym dowiemy się zapewne już wkrótce, gdy rząd opublikuje gotowy projekt ustawy.

Wtedy dowiemy się również, czy nowe rozwiązanie wejdzie w życie już od stycznia 2020 roku, czy też będziemy musieli na nie poczekać do roku następnego. O wszelkich informacjach w tym zakresie będziemy informować na bieżąco na naszych łamach oraz na naszej stronie na Facebooku.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje na ten temat, podaj swój e-mail:

 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  ZUS odpuszcza małym firmom
  ZUS od dochodu. Rząd zapowiada rewolucję dla firm.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?