Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS odroczy firmom płatność składek ZUS za pracowników

 

11/12/2014

zus

Odroczenie płatności składek ZUS lub rozłożenie ich na raty było do tej pory możliwe tylko w przypadku składek finansowanych przez pracodawcę. Teraz ma się to zmienić. ZUS odroczy również płatność tych składek, które finansowane są z pensji pracownika.Łączna wartość składek odprowadzanych do ZUS przez pracodawcę składa się z dwóch części:

  • składki ZUS finansowane przez pracownika - odciągane od jego pensji brutto oraz
  • dodatkowe składki ZUS finansowane bezpośrednio przez pracodawcę (nie stanowiące części składowej wynagrodzenia pracownika).

Składki ZUS z tytułu umowy o pracę finansowane są więc częściowo przez samego ubezpieczonego a częściowo przez pracodawcę.

Przedsiębiorca borykający się z tymczasowymi problemami płatniczymi ma możliwość ubiegania się o odroczenie płatności składek ZUS lub rozłożenie ich na raty.

Obecnie taka forma pomocy dla firm przysługuje jednak tylko w przypadku tej drugiej składowej, tzn. dotyczy tylko składek finansowanych przez pracodawcę. W obecnym stanie prawnym ZUS nie może zatem ani odroczyć ani rozłożyć na raty tej części składek, które finansowane są przez pracownika.

Co więcej, ZUS odroczy lub rozłoży na raty składki finansowane przez pracodawcę tylko wówczas, gdy przedsiębiorca opłaci wcześniej całość składek finansowanych przez ubezpieczonego.

Taki warunek w praktyce uniemożliwia większości firm skorzystanie z odroczenia płatności lub rozłożenia składek na raty. Wskutek tego aż 70% wniosków składanych w tej sprawie przez płatników składek, zostaje przez ZUS odrzuconych. Przyczyną odrzucenia w 90% przypadków są nieopłacone składki w części finansowanej przez ubezpieczonych.

W rezultacie więc możliwość odroczenia i rozłożenia składek na raty istnieje, ale w zdecydowanej większości przypadków istnieje tylko teoretycznie. Problem ten sygnalizowany był od lat. Już w 2011 roku grupa posłów opozycji złożyła odpowiedni projekt ustawy, zgodnie z którym odroczeniu i układom ratalnym mogłyby podlegać wszystkie składki, w tym również składki finansowane przez ubezpieczonych. W tamtym czasie jednak ustawa została zablokowana, gdyż zdecydowany sprzeciw wobec niej wyraził zarówno Minister Pracy, jak i Minister Finansów.

Projekt powrócił jednak w tym roku. Tym razem jednak został zgłoszony przez grupę posłów koalicji rządzącej i... od razu uzyskał akceptację Ministra Pracy i Ministra Finansów. Wszystko wskazuje więc na to, że tym razem ustawa zostanie uchwalona, a przedsiębiorcy będą mogli wnioskować do ZUS o odroczenie składek lub ich rozłożenie na raty nawet wówczas, gdy zalegają z płatnościami obu rodzajów składek.

Jest jednak jedno małe "ale". Nowe przepisy wejdą w życie dopiero po 7 miesiącach od daty ich ogłoszenia. Dlaczego tak późno? Termin ten wypadnie w samym środku kampanii wyborczej, bezpośrednio przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Jak wydłużyć termin płatności składek ZUS?
  Umorzenie składek ZUS możliwe jedynie do 15 stycznia
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?