Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS: Po tej dacie nie złożysz dokumentów

 

15/12/2022

zus-duzy

ZUS zmienił terminy składania dokumentów korygujących. W niektórych przypadkach termin został skrócony z 5 lat do zaledwie 2 lat.

 W ostatnich dniach osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymały, za pośrednictwem systemu PUE, wiadomość z ZUS o skróceniu terminów na składanie dokumentów korygujących.

W wiadomości wysłanej do przedsiębiorców, ZUS informuje, iż korekty deklaracji rozliczeniowych (ZUS DRAZUS RCA i ZUS RSA) za lata 1999-2021 ulegną znacznemu skróceniu względem standardowych, ustawowych terminów.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2022 roku, okres na skorygowanie dokumentów rozliczeniowych został skrócony do 5 lat. Dotyczyć on będzie jednak jedynie nowych deklaracji, tj. dokumentów za okresy od stycznia 2022 roku.


Inaczej jednak będzie w przypadku deklaracji dotyczących okresów od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku. W tym przypadku bowiem deklaracje będzie można skorygować jedynie w terminie do 1 stycznia 2024 roku.

Dla deklaracji za rok 1999, okres na złożenie korekty wyniesie więc aż 25 lat. Jednak dla deklaracji za grudzień 2021, czas na złożenie korekty skrócony został do zaledwie 2 lat.

ZUS poinformował jednocześnie, iż po dniu 1 stycznia 2024 roku nie będzie przyjmował korekt dokumentów rozliczeniowych, ponieważ nie będzie możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Będzie to możliwe jedynie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS lub prawomocnego orzeczenia sądu i wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

ZUS apeluje zatem o zweryfikowanie dokumentów rozliczeniowych złożonych za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku i złożenie ewentualnych korekt najpóźniej do końca 2023 roku.

Co istotne, deklaracje rozliczeniowe przekazywane za styczeń 2022 roku i miesiące kolejne będzie można korygować w okresie do 5 lat, licząc od dnia terminu płatności składek.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Paliwa zdrożeją. Ale nie dla wszystkich.
  Nowe deklaracje ZUS w 2023 roku
  Zwolnienia lekarskie na nowych zasadach
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?