Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS ponownie kupił 2 miliony litrów paliwa

 

07/10/2014

zus

ZUS po raz kolejny ogłosił przetarg na zakup ponad 2 milionów litrów paliwa. To już drugie tego typu zamówienie w ciągu ostatnich dwóch lat. Tym razem pracownicy ZUS otrzymają aż 450 kart paliwowych.

 Podjeżdżasz do dystrybutora. Tankujesz do pełna. Wyjmujesz "firmową" kartę paliwową na okaziciela. Odjeżdżasz, nie wydając ani złotówki z własnych pieniędzy. Czy to realne? Tak. Pod warunkiem, że jesteś jednym z 450 uprzywilejowanych pracowników ZUS.

ZUS po raz kolejny ogłosił przetarg na zakup paliwa do swoich służbowych limuzyn. ZUS oszacował, iż w ciągu kolejnych dwóch lat (2015-2016) będzie potrzebował ponad 2 miliony litrów paliwa, w tym:

  • 500 580 litrów benzyny,
  • 1 630 220 litrów oleju napędowego.

Podobny przetarg ZUS ogłosił już 2 lata temu. Poprzednio jednak urzędnicy zażyczyli sobie "jedynie" 360 kart paliwowych. Od tamtego czasu jednak flota ZUS-u znacznie się powiększyła (o czym informowaliśmy tutaj i tutaj).

Dlatego w tym roku, ZUS zażądał wydania aż... 450 kart paliwowych. Co dziesiąta z nich (45 sztuk) ma być kartą na okaziciela. Oznacza to, że nasze składki posłużą do sfinansowania tankowania każdemu, kto okaże tę kartę na stacji benzynowej. Nikt nie będzie weryfikował jego tożsamości, a więc również tego, czy rzeczywiście jest pracownikiem ZUS i... czy rzeczywiście tankuje służbowe auto.

Zakup 2 130 800 litrów paliwa do 450 samochodów oznacza, iż każdy pojazd prowadzony przez urzędnika ZUS, przeciętnie zużyje w ciągu następnych 2 lat aż 4735 litrów paliwa.

Uwzględniając dzisiejsze ceny benzyny i oleju napędowego, łatwo policzyć iż koszt paliwa do jednej tylko urzędniczej limuzyny wyniesie ok. 25 tys. zł.

Dla porównania, polski przedsiębiorca każdego miesiąca odprowadza do ZUS samą tylko składkę emerytalną w wysokości 438,73 zł. W ciągu dwóch lat daje to kwotę 10 530 zł. Oznacza to, że wszystkie składki emerytalne płacone przez dwóch przedsiębiorców nie wystarczą, aby pokryć koszt samego tylko paliwa do jednej urzędniczej limuzyny.


Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  W oddziałach ZUS powstają pokoje hotelowe dla urzędników
  ZUS wydał nielegalnie setki milionów złotych. NIK kieruje sprawę do CBA.
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?