Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS przejął dziś nasze pieniądze z OFE

 

03/02/2014

zus

Dziś o godzinie 17.00, na mocy ustawy, fundusze emerytalne zmuszone zostały do przekazania ZUS-owi ponad połowy środków zgromadzonych na naszych kontach emerytalnych. Największa nacjonalizacja w dziejach III RP stała się faktem.

 




Zgodnie z uchwaloną dwa miesiące temu ustawą wszystkie fundusze emerytalne, które od 15 lat gromadziły oszczędności emerytalne milionów Polaków, przekazały dziś do ZUS środki stanowiące 51,5% aktywów zgromadzonych na naszych kontach emerytalnych. Teraz aktywa te zostaną umorzone i przestaną istnieć.

Moment przejęcia oszczędności emerytalnych Polaków został przyjęty na 3 lutego 2014 roku. Do godziny 17.00 tego dnia fundusze emerytalne miały obowiązek przekazać do ZUS następujące kategorie aktywów znajdujących się w ich posiadaniu:

  • obligacje i bony skarbowe,
  • obligacje BGK,
  • inne papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa oraz
  • środki pieniężne denominowane w PLN.

Jaka jest wartość przejmowanych przez ZUS aktywów? Z informacji udzielonych przez Ministerstwo Finansów wynika, iż w ręce ZUS trafią papiery wartościowe o wartości ok. 153 miliardów złotych.

Tym samym polskie władze dokonały największego od 50 lat wywłaszczenia oszczędności Polaków. Należy bowiem pamiętać, iż operacja "przejęcia" aktywów emerytalnych przez ZUS nie polega na zwykłym przeniesieniu ich z OFE do ZUS. Obligacje kupowane latami przez OFE za pieniądze pochodzące z naszych składek, po przeniesieniu do ZUS, zostaną następnie umorzone, czyli, mówiąc prościej - przestaną istnieć.

To bardzo ważny szczegół we wszelkich dyskusjach toczonych nad zasadnością tej operacji. Stan konta w OFE odzwierciedlał bowiem wartość realnych obligacji znajdujących się w posiadaniu funduszy. Po ich "przeniesieniu" i umorzeniu, stan konta w ZUS będzie natomiast bytem czysto wirtualnym, nie znajdującym pokrycia w żadnych realnych aktywach, a stanowiącym jedynie rządową obietnicę wypłaty emerytury w przyszłości.

Jakie kwoty pieniędzy znikną z naszych kont w OFE? To każdy z nas musiałby policzyć sobie sam. W tym artykule przedstawiliśmy szacunkową wartość obligacji znajdujących się na koncie przeciętnego Polaka, zarabiającego średnią krajową pensję. Przeciętny Kowalski do tej pory zgromadził na koncie w OFE ok. 23 tys. zł. Dzisiaj o godzinie 17.00 konto emerytalne każdego z nas pomniejszone zostanie przeciętnie o taką właśnie kwotę. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Premier: OFE to nie są wasze pieniądze
  Wysoka prowizja w OFE?  ZUS pobierze dwa razy wyższą.
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?