Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę

 

11/03/2021

zus-duzy

Prezes ZUS zapowiada rewolucję w rozliczeniach składek. ZUS sam rozliczy składki przedsiębiorcy, bez potrzeby składania dotychczasowych dokumentów. Przedsiębiorców czekają również inne uproszczenia.

 Prezes ZUS, Gertruda Uścińska w wywiadzie dla PAP ujawniła plany informatyzacji ZUS na najbliższe dwa lata. Według zapowiedzi szefowej ZUS, już wkrótce ma nastąpić niemal całkowita "depapieryzacja" w kontaktach przedsiębiorców z urzędem.

 

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Najważniejszą zapowiedzią ZUS jest wprowadzenie tzw. Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. W ramach tego rozwiązania prezes ZUS zapowiada odciążenie przedsiębiorców w kwestii rozliczania składek ZUS:

"Chcemy wziąć na siebie ciężar i odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy. Rozliczenia ulegną automatyzacji. Zredukujemy liczbę błędów i nadużyć oraz kontroli, a tym samym ryzyko ponoszone w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. (...) Przedsiębiorcy będą mieli pewność swoich rozliczeń z ZUS bez konieczności wypełniania stosów papierów."


Zgodnie z zapowiedzią Gertrudy Uścińskiej, ZUS przejmie na siebie obowiązek comiesięcznego rozliczania składek przez firmy, co sprowadzi się m.in. do ustalania podstawy wymiaru, ustalania wysokości składek ZUS oraz automatycznego wyliczania wysokości świadczeń.

Z koncepcją automatycznych rozliczeń związana jest zapowiedź kolejnych zmian, jakie czekają przedsiębiorców w najbliższym czasie.

 

Nowy portal ZUS i aplikacja mobilna

Według zapowiedzi ZUS, w najbliższym czasie portal PUE ulegnie całkowitemu przeobrażeniu, poprzez zintegrowanie z rządowym portalem gov.pl. Nowy portal będzie ponadto obsługiwany również za pomocą aplikacji mobilnej.

Co istotne, w nowym systemie przedsiębiorcy będą mogli dokonywać także mobilnych płatności składek ZUS.

 

 

Rządowa chmura danych

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, prezes ZUS ujawniła również szersze plany w zakresie współpracy między różnymi instytucjami państwowymi. Najważniejsze z nich dotyczyły stworzenia jednej, scalonej bazy dokumentów, do której dostęp uzyskać mają różne urzędy:

"Będziemy dążyć do utworzenia rządowej chmury danych, która pozwoliłaby na sprawne przekazywanie sobie informacji przez różne instytucje państwowe. Tak, aby obywatel czy przedsiębiorca nie musiał dostarczać dokumentów i danych, które możemy sobie pozyskać sami."

Utworzenie rządowej chmury danych będzie zatem równoznaczne z likwidacją obowiązku dostarczania tego samego dokumentu wiele razy do różnych urzędów. Dokument wydany przez jeden urząd będzie bowiem zapisywany we wspólnej bazie danych. Inny urząd, który będzie potrzebował tego właśnie dokumentu, zamiast wymagać jego fizycznego dostarczenia przez obywatela, uzyska do niego dostęp bezpośrednio z rządowej chmury. Udział przedsiębiorcy czy też zwykłego obywatela w takim postępowaniu zostanie zatem ograniczony do niezbędnego minimum.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  Składka zdrowotna na 2021 rok
  Bezzwrotne dotacje dla firm. Nowe zasady.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?