Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS śledzi ubezpieczonych na Facebooku

 

31/05/2016

zus-duzy

Zdjęcie umieszczone na Facebooku może być przyczyną kontroli ZUS i doprowadzić do odebrania zasiłku chorobowego. ZUS potwierdza, że obserwuje naszą aktywność w Internecie.

 W wywiadzie udzielonym dla RP, dyrektor departamentu zasiłków w centrali ZUS potwierdziła, iż urzędnicy ZUS śledzą naszą aktywność na portalach społecznościowych. Obserwacja naszej aktywności na Facebooku może zaś stać się przyczyną wszczęcia kontroli i odebrania przysługujących nam świadczeń.

ZUS stoi twardo na stanowisku, iż osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, powinna cały czas pozostawać w miejscu zamieszkania. Co ciekawe, w tej kwestii ZUS przegrywał sprawy nawet przed Sądem Najwyższym, który orzekał, iż osoba pobierająca zasiłek chorobowy może kurować się poza miejscem zamieszkania i nie musi stale przebywać w jednym miejscu. Swojego czasu Sąd Najwyższy przyznał nawet rację choremu, który kurował się... w Egipcie.

Pomimo wyroków sądowych, urzędnicy ZUS przyznają wprost, że nie zgadzają się z wyrokami sądów i wciąż stoją na stanowisku, iż chory powinien przez cały okres zwolnienia przebywać w jednym wskazanym miejscu. Do ustalenia, czy dana osoba stosuje się do tego zalecenia, ZUS wykorzystuje przeróżne środki. Do niedawna były to głównie wizyty urzędników ZUS w miejscu zamieszkania chorego. Teraz ZUS zaczął wykorzystywać również... Facebooka.

Wysocy urzędnicy ZUS przyznają, że ZUS wykorzystuje portale społecznościowe do śledzenia naszej codziennej aktywności. Problemy może mieć każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, która umieszcza na Facebooku zdjęcia wskazujące na aktywność inną, niż domowa kuracja. Wyjście do restauracji czy wyjazd nad jezioro mogą zatem stać się przyczyną wszczęcia postępowania wyjaśniającego i w konsekwencji odebrania świadczenia chorobowego.

Przypomnijmy, że w ciągu tylko jednego roku, ZUS przeprowadził aż 600 tysięcy kontroli, odbierając Polakom świadczenia na łączną kwotę aż 177 mln zł (szczegóły opisywaliśmy tutaj). 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Urzędnicy ZUS blokują wypłaty świadczeń
  ZUS kontynuuje szkolenia na Florydzie
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?