Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS wprowadza zupełnie nowe formularze

 

15/03/2017

zus-duzy

ZUS zapowiada prawdziwą rewolucję. Niemal wszystkie dotychczasowe formularze ZUS zostaną zlikwidowane. Nowe druki mają być prostsze i bardziej przejrzyste. A przede wszystkim, ma być ich mniej...

 



Wszystko wskazuje na to, że tym razem nie skończy się jedynie na zapowiedziach. Nowe druki zostały już bowiem zaprojektowane, a nawet... wdrożone. Póki co, testy nowych formularzy odbywają się jedynie w trzech oddziałach, ale ZUS zapowiada, że już wkrótce będą dostępne w całej Polsce. Co się zmieni?

Nowe władze ZUS przyznały w końcu otwarcie, iż dotychczasowe formularze były wyjątkowo nieczytelne i niezrozumiałe, a przede wszystkim - zbyt rozbudowane.

Nowe formularze są zatem krótsze. W nowych drukach zmniejszono liczbę stron i zredukowano ilość wymaganych do wpisania danych. Zmniejszono również ilość samych formularzy. Na bazie dotychczasowych 60 formularzy stworzono bowiem 40 nowych druków.

Poniżej prezentujemy przykładowe wzory nowych formularzy oraz - dla porównania - ich wcześniejsze odpowiedniki.

  • wniosek o emeryturę (stary - nowy)
  • wniosek o informację o stanie konta płatnika składek (stary - nowy)
  • wniosek o informację z konta osoby ubezpieczonej (stary - nowy)
  • wniosek o zasiłek pogrzebowy (stary - nowy)

Jak można łatwo zauważyć, każdy nowy formularz zawiera krótką instrukcję dotyczącą sposobu wypełnienia druku. I co najciekawsze, instrukcje te napisane zostały zwykłym, potocznym językiem, zrozumiałym dla każdego Polaka, a nie zaś - tak jak dotychczas - przy użyciu prawniczo-urzędniczej nowomowy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ZUS, zastosowanie prostego języka w formularzach jest elementem szerszej strategii przyjętej przez ZUS. Od tej pory ZUS ma się bowiem w taki właśnie sposób komunikować z klientami na wszystkich płaszczyznach. Prosty, zrozumiały język ma być zatem stosowany również we wszelkich pismach i decyzjach wysyłanych do ubezpieczonych.

W celu uproszczenia urzędniczego języka, ZUS nawiązał współpracę z Pracownią Prostej Polszczyzny działającą przy Uniwersytecie Wrocławskim, której zadaniem było przełożenie ustawowych zwrotów na przystępny język, bez utraty pierwotnego sensu. Zgodnie z nowymi zasadami, pisma ZUS nie będą mogły odtąd zawierać skomplikowanych określeń, zdania będą krótkie i proste, a przepisy będą przedstawiane w sposób zrozumiały i opisywane "własnymi słowami".

Czy 50 tysięcy urzędników ZUS rzeczywiście przestawi się na zwykły, zrozumiały dla nas język? O tym, czy polski urzędnik potrafi porzucić utrwalane latami przyzwyczajenia z minionej epoki, przekonamy się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  ZUS likwiduje kary dla firm
  Nowe deklaracje VAT
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?