Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS wysyła nowe numery kont

 

03/10/2017

zus-duzy

Stare numery kont służące do przelewów składek ZUS stracą ważność. Jednak już dziś każdy przedsiębiorca może poznać swój nowy numer rachunku bankowego, na który wpłacać będzie składki ZUS jednym przelewem. Ten indywidualny rachunek składa się m.in. z numeru NIP każdej firmy.

 Przypomnijmy, że już od stycznia zmieniają się zasady dokonywania płatności w zakresie składek ZUS. Do tej pory, każdy przedsiębiorca, dokonywał co miesiąc trzech lub czterech oddzielnych przelewów do ZUS. Od przyszłego roku natomiast wszystkie składki ZUS wpłacane będą łącznie, jednym zbiorczym przelewem (o szczegółach pisaliśmy tutaj).

To jednak nie koniec zmian. Jak informowaliśmy już kilka miesięcy temu, zmianie ulegną również numery rachunków do wpłat. Zmiana ta związana jest z wprowadzeniem nowego systemu rozliczeń, w którym do każdego przedsiębiorcy przypisany zostanie oddzielny rachunek. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą otrzyma zatem swój własny, indywidualny numer rachunku, na który wpłacane będą składki ZUS przypisane tylko i wyłącznie do jednej konkretnej firmy.

W nowym systemie zniknie zatem problem z identyfikacją składek, a przelewy nie będą już musiały być opisywane szeregiem identyfikatorów. Od przyszłego roku w systemach transakcyjnych banków nie zobaczymy już zatem specjalnej formatki charakterystycznej dla dotychczasowych przelewów do ZUS. Przelewu składek dokonamy bowiem takim samym, zwykłym przelewem, jakim obecnie wykonujemy przelew za prąd czy gaz. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.


Nowe zasady dokonywania przelewów obowiązywać będą poczynając od dnia 1 stycznia 2018 roku. Nowy rachunek zostanie więc zasilony już składkami należnymi za miesiąc grudzień 2017 r. (które płatne są do 10 stycznia 2018 roku). Co istotne, dotychczasowe numery rachunków stracą ważność ostatniego dnia grudnia i już od stycznia nie będzie można ich wykorzystywać do płatności składek.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ZUS rozpoczął wysyłkę nowych numerów kont już w tym miesiącu. Pierwsze firmy mogą zatem spodziewać się pisemnej informacji o nowym rachunku w przeciągu kilku najbliższych dni. Niektórzy przedsiębiorcy mogą jednak otrzymać tę informację dopiero pod koniec roku. ZUS ma bowiem do rozesłania prawie dwa miliony takich przesyłek.

Z informacji, jakie uzyskaliśmy bezpośrednio w ZUS wynika, że informacji o nowym rachunku nie poznamy, logując się do ZUS-owskiej Platformy Usług Elektronicznych. Informacje te zostaną bowiem umieszczone na PUE dopiero w przyszłym roku. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu informacji o nowym rachunku już teraz, to możemy otrzymać go, dzwoniąc na infolinię ZUS. W takim przypadku, numer nowego konta otrzymamy również drogą mailową.

Co ciekawe, numery nowych kont są dość charakterystyczne. Numer każdego rachunku został bowiem skonstruowany w taki sposób, że jego 10 ostatnich cyfr jest jednocześnie numerem NIP danego przedsiębiorcy. O pomyłki w przelewach będzie zatem niezwykle trudno.

Jednocześnie przypominamy, iż znane są już nowe składki ZUS na 2018 rok. Z nowymi wartościami składek można zapoznać się tutaj.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Niższe składki przez 3 lata
  Obowiązkowe konta VAT już od kwietnia
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?