Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS zamawia posiłki dla urzędników... za pół miliona złotych

 

23/09/2015

zus-duzy

Szczeciński oddział ZUS zamówił właśnie darmowe wyżywienie dla swoich urzędników, na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Dzienne wyżywienie urzędnika kosztuje nas aż 55 zł. W tym samym czasie, stawka żywieniowa w polskich szpitalach wynosi zaledwie... 9 zł.

 Wyżywienie na koszt firmy to bardzo miły gest ze strony pracodawcy. Sprawa jednak nieco się komplikuje, gdy tym pracodawcą okazuje się być publiczny urząd. W tej sytuacji sponsorem tychże posiłków stają się bowiem wszyscy podatnicy. Warto więc, aby ci właśnie podatnicy mieli świadomość tego, kogo i w jakich kwotach sponsorują.

Oddział ZUS w Szczecinie ogłosił właśnie przetarg na obsługę gastronomiczną dla swoich urzędników. Wyżywienie ma być prowadzone w formie całodziennego cateringu na terenie oddziału ZUS. Zamówienie złożone przez oddział ZUS opiewa na 12500 "osobodni". Oznacza to 12500 pełnych zestawów wyżywienia składających się ze śniadania, obiadu i kolacji.

W warunkach przetargu ZUS zażyczył sobie, aby zwycięzca przetargu oddelegował do oddziału ZUS 4 osoby, w tym:

  • 1 osobę, która będzie pracować na stanowisku szefa kuchni, w wymiarze pełnego etatu oraz
  • 3 osoby, które będą świadczyły usługi gastronomiczne, w wymiarze minimum 1/2 etatu.

Zgodnie z warunkami przetargu, osoby te będą odpowiedzialne za zapewnienie całodziennego wyżywienia i będą podlegać kierownictwu ZUS.

Zgodnie z informacjami zawartymi w specyfikacji przetargu, wartość zamówienia opiewa na kwotę 565 000 zł netto. Po uwzględnieniu podatku VAT, ZUS zapłaci za wspomniane wyżej posiłki kwotę 694 950 zł.

Uwzględniając ilość zakontraktowanych "osobodni", możemy z łatwością policzyć, ile kosztuje jednodniowe wyżywienie jednego tylko urzędnika ZUS:

694 500 / 12 500 = 55,60 zł

W tym miejscu pomińmy milczeniem całkowitą bezzasadność finansowania wyżywienia urzędników z naszych podatków i składek. Zwróćmy jedynie uwagę na jedną ciekawą dysproporcję. Jak wyliczyliśmy powyżej, dzienna stawka wyżywienia dla urzędnika ZUS wynosi ponad 55 zł. Dla porównania - dzienna stawka wyżywienia w polskich szpitalach wynosi zaledwie 9 zł, a w domach dziecka... 7 zł. 

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Składki ZUS 2016
  Składki ZUS są zawyżone nawet dwukrotnie
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?