Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

ZUS zapowiada kontrole w firmach

 

30/03/2023

zus-duzy

Według zapowiedzi ZUS, tylko w tym roku skontrolowanych zostanie aż 25 tysięcy firm. Sprawdzana będzie m.in. prawidłowość opłacania składek ZUS oraz pobieranie nienależnych świadczeń. ZUS wytypował już konkretne branże, które zamierza skontrolować.

 Tylko w zeszłym roku kontrole ZUS przeprowadzone w polskich firmach wykazały nieprawidłowości na kwotę aż 357 mln zł. W tym roku ZUS również nie zamierza próżnować. Jak podaje RP, w 2023 roku kontrolami objętych zostanie bowiem aż 25 tysięcy firm.

Odpowiedzialny za kontrole w firmach Departament Kontroli Płatników Składek ZUS ujawnił właśnie skalę planowanych działań. ZUS zdradził również, w jakich branżach wystąpi największe ryzyko kontroli.

Skalę planowanych kontroli ujawniła wicedyrektor Departamentu Kontroli Płatników Składek ZUS, Agnieszka Kiełbowicz-Dziwulska. W wywiadzie udzielonym na łamach RP poinformowała, że firmy, które ZUS zamierza skontrolować, nie są wybierane losowo:

"Prowadzimy analizę ryzyka na podstawie miliardów danych, które zapisane są na kontach płatników składek i ubezpieczonych. Uwzględniamy w nich m.in. takie kwestie jak prawdopodobieństwo nieprzestrzegania obowiązku zgłaszania do ubezpieczeń, naliczania składek według nieprawidłowego schematu ubezpieczeń lub tylko od części wynagrodzeń pracowników."


Najczęściej zatem do kontroli typowane są firmy, które dokonują wypłat części świadczeń z ubezpieczeń społecznych. A do takich wypłat, np. świadczenia chorobowego za okresy krótsze niż 33 dni zobowiązane są firmy zatrudniające powyżej 20 osób.

Nie tylko jednak takie firmy narażone są na kontrole. Ryzyko postępowania kontrolnego wzrasta również w przypadku zawierania określonych rodzajów umów. Chodzi tu w szczególności o umowy o dzieło, które jak wiadomo w pewnych okolicznościach nie podlegają oskładkowaniu. ZUS zainteresowany jest zatem badaniem, czy w danym przypadku rzeczywiście zaszły okoliczności uprawniające do zerowych składek ZUS.

Jak podkreśla sam ZUS, badane są jednak również wszystkie inne schematy podlegania ubezpieczeniom, które prowadzą do zbiegu tytułów ubezpieczenia i w konsekwencji do nieopłacania składek z któregoś z tytułów.

Co ciekawe, istnieją branże które są wyjątkowo narażone na kontrole ze strony ZUS. Z raportów kontrolnych ZUS z poprzednich lat wynika bowiem, iż najwięcej nieprawidłowości kontrolerzy ZUS dopatrywali się w firmach działających w czterech branżach. Były to podmioty działające w handlu hurtowym, usługach IT, a także w branży detektywistycznej i ochroniarskiej. I to właśnie te branże mogą spodziewać się nasilonych kontroli również i w tym roku.

Co istotne, typowanie określonych branż i podmiotów, co do których zachodzi największe prawdopodobieństwo nieprawidłowości, pozwala ZUS-owi na sukcesywne zmniejszanie liczby kontroli. O ile jeszcze w roku 2015 urzędnicy ZUS przeprowadzili kontrole w 81 tys. firm, o tyle w roku 2018 liczba ta spadła to 59 tysięcy. Z dalszych statystyk ZUS wynika, iż liczba kontroli w firmach spadła następnie do zaledwie 27 tysięcy w roku 2022.

Liczba 25 tysięcy planowanych kontroli w roku 2023, choć wciąż duża, będzie jednak stanowić kontynuację trendu spadkowego zapoczątkowanego już kilka lat temu. O tym, jak postępować w przypadku niekorzystnej decyzji wydanej w wyniku kontroli ZUS, piszemy w tym artykule.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać dopłatę do paliwa w 2023 roku?
  Składki ZUS od każdej umowy. Nadchodzą zmiany.
  ZUS: Pod tej dacie nie złożysz dokumentów
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?