Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będzie nowy plik JPK. Wysyłka PKPiR obowiązkowa.

 

20/03/2024

urzad-skarbowy-very-big

Rząd nie zamierza przesuwać terminu wdrożenia nowego pliku JPK. Już wkrótce wszystkie polskie firmy zobowiązane zostaną zatem do przesyłania skarbówce całej Księgi Przychodów i Rozchodów lub ewidencji przychodów w formie elektronicznej.

 



Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku VAT, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana zostanie do przesyłania władzom skarbowym pełnej zawartości ksiąg rachunkowych, w tym m.in. Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz Ewidencji Środków Trwałych.

Księgi te dostarczane będą fiskusowi wyłącznie w formie elektronicznej, w ramach ustrukturyzowanych plików JPK_PKPIR oraz JPK_KR. Będzie to zatem kolejny, obowiązkowy do sporządzenia plik JPK, oprócz wprowadzonego już wcześniej pliku JPK_VAT.

Obowiązek elektronicznej wysyłki ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie również osób rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Takie osoby zobowiązane zostaną do elektronicznej wysyłki Ewidencji Przychodów w pliku JPK_EWP.


 

Kolejnych odroczeń nie będzie

Zgodnie z uchwalonymi wcześniej przepisami, nowe pliki JPK przesyłane miały być obowiązkowo na serwer Ministerstwa Finansów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca.

Uchwalona jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu nowelizacja w sposób istotny złagodziła jednak ten obowiązek. Zgodnie ze zmienionymi w zeszłym roku przepisami, Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów będzie bowiem obowiązkowo przesyłana przez przedsiębiorców jedynie raz do roku, a nie jak wcześniej zapisano w przepisach - po zakończeniu każdego miesiąca.

Znowelizowane w zeszłym roku przepisy dodatkowo przesunęły w czasie terminy wejścia w życie nowych obowiązków. Pierwotna wersja przepisów przewidywała bowiem, że obowiązek wysyłki nowych plików JPK miał nastąpić już od stycznia 2023 roku. Kolejne nowelizacje przepisów spowodowały jednak przesunięcie tego obowiązku w czasie.

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców i księgowych w tym roku apelowały również i do nowego rządu o kolejne przesunięcie tych terminów. Wszystko wskazuje jednak na to, iż bezskutecznie. W odpowiedzi na pytanie DGP, Ministerstwo Finansów zapowiedziało bowiem, iż nie przesunie terminów wdrożenia nowego pliku JPK. Oznacza to, że polskie firmy już wkrótce muszą przygotować się do corocznej wysyłki ksiąg rachunkowych.

 

Od kiedy nowy obowiązek?

Zgodnie z aktualną wersją przepisów, obowiązek wysyłki nowych plików JPK będzie wdrażany stopniowo, w latach 2025-2027. Termin ten będzie zróżnicowany i zależeć będzie m.in. od formy prawnej oraz wielkości przedsiębiorstwa. Aktualne przepisy wyróżniają zatem trzy różne terminy wdrożenia nowego obowiązku. I tak, pierwsza elektroniczna wysyłka ksiąg rachunkowych dotyczyć będzie:

  • PKPiR za 2025 rok (wysyłka w 2026 roku) - w przypadku podatników CIT, których przychody przekraczają 50 mln EUR,
  • PKPiR za 2026 rok (wysyłka w 2027 roku) - w przypadku pozostałych podatników CIT oraz podatników PIT, którzy zobowiązani są do przesyłania pliku JPK_VAT,
  • PKPiR za 2027 rok (wysyłka w 2028 roku) - w przypadku pozostałych podatników PIT i CIT.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, obowiązek wysyłki nowego pliku JPK dotyczył będzie po raz pierwszy danych za 2026 rok. Wysyłka takiego pliku będzie zatem miała miejsce dopiero po zakończeniu tego roku, a więc w roku 2027. Co do zasady jednak, wspomniany termin dotyczyć będzie jedynie przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Z kolei jednoosobowe firmy niezarejestrowane do podatku VAT, nowy plik JPK wyślą po raz pierwszy dopiero w roku 2028 i dotyczył on będzie danych z PKPiR za rok 2027.

Treść aktualnych przepisów dotyczących nowego pliku JPK dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  Ważne zmiany w podatkach i ZUS w 2024 roku
  Minimalna składka zdrowotna w 2024 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?