Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kto jest zwolniony z wystawiania eFaktur?

 

23/08/2023

urzad-skarbowy-very-big

Już wkrótce, niemal wszystkie firmy w Polsce zobowiązane będą do wystawiania eFaktur. Nowe przepisy wprowadzają jednak kilka wyjątków. Kto będzie zwolniony z dokumentowania transakcji za pomocą e-Faktur?

 



Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, że już od lipca 2024 roku polskie firmy objęte zostaną obowiązkowym systemem eFakturowania.

W nowym systemie, obowiązkowe eFaktury wystawiane będą za pośrednictwem rządowego systemu i trafiać będą nie tylko do kontrahenta, lecz również na serwer fiskusa. Szczegółowo na temat zasad wystawiania eFaktur w nowym systemie piszemy w tym artykule.

Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur (KSeF) będzie obligatoryjne od dnia 1 lipca 2024 roku. Od tego dnia większość firm w Polsce nie będzie mogła wystawiać już faktur w sposób inny niż za pomocą KSeF.


Wyjątkiem będą przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT. W ich przypadku bowiem, obowiązkowe eFakturowanie wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku. Okres przejściowy przewidziany został również dla faktur uproszczonych oraz faktur wystawianych z kas fiskalnych. Faktury takie również będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie aż do końca 2024 roku. Więcej na temat terminów wdrożenia eFaktur pisaliśmy na tej stronie.

AKTUALIZACJA (29.04.2024): Ministerstwo Finansów podało nowe terminy wdrożenia e-Faktur (zobacz szczegóły).

Co do zasady, przystąpienie do Krajowego Systemu eFaktur będzie obowiązkowe dla każdej firmy działającej na terenie Polski. Uchwalone przepisy przewidują jednak kilka wyjątkowych przypadków, w których eFaktury wystawiać nie trzeba. W jakich sytuacjach przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę w dotychczasowej formie?

 

1. Faktury konsumenckie

Przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do wystawienia eFaktury w sytuacji, w której dokumentuje transakcję zawieraną z konsumentem, czyli osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Co ważne jednak, brak obowiązku używania KSeF w takich transakcjach nie oznacza zakazu wystawiania eFaktury na rzecz konsumenta. Przedsiębiorca może zatem zdecydować się na wystawienie eFaktury również konsumentowi. W takim przypadku jednak firma zobowiązana będzie do zapewnienia konsumentowi dostępu do danych eFaktury.

Jeśli nabywca-konsument będzie chciał uzyskać dostęp do eFaktury poza KSeF, sprzedawca będzie zobowiązany do udostępnienia specjalnego kodu QR identyfikującego wystawioną eFakturę. Taka zwykła faktura będzie mogła zostać wystawiona np. w formacie pdf, ale będzie musiała zawierać również kod QR, pozwalający na weryfikację danych faktury w rządowym systemie.

 

2. Bilety

Z systemu obowiązkowego eFakturowania wyłączone zostały również bilety spełniające funkcję faktury. Obowiązek eFakturowania nie będzie zatem dotyczył m.in. paragonów na płatnych autostradach.

 

3. Procedura OSS i IOSS

Obowiązek wystawiania eFaktury nie obejmie również transakcji dokonywanych w ramach procedur OSS oraz IOSS, tj. sprzedaży usług na rzecz osób z innych krajów UE nieprowadzących działalności gospodarczej oraz towarów o wartości do 150 EUR wysyłanych lub transportowanych na terytorium UE z krajów trzecich.

 

4. Podmioty zagraniczne

eFaktur nie będą musiały wystawiać firmy, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski.

Dodatkowo, system eFakturowania nie obejmie też podmiotów nieposiadających siedziby działalności gospodarczej a terenie Polski, które jednak posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju. W tym przypadku jednak zwolnienie z KSeF obejmie tylko te przypadki, w których stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono konkretną fakturę.

We wszystkich pozostałych sytuacjach, wystawienie eFaktury będzie obowiązkowe w każdym przypadku - w zależności od podmiotu - od 1 lipca 2024 roku lub od 1 stycznia 2025 roku.

Zgodnie z nowymi przepisami, za niewystawienie eFaktury lub wystawienie jej niezgodnie z obowiązującym wzorem, grozić będą dotkliwe kary pieniężne. Szczegółowe kwoty tych kar, jak również sposób ich naliczania opisujemy w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Obowiązek wysyłki PKPiR w nowym pliku JPK
  Zakaz płatności gotówką został uchylony
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?