Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Jaka emerytura z ZUS?

 

08/06/2016

(03/10/2012)

zus-duzy

Przedsiębiorca opłacający co miesiąc ponad 1100 zł składek do ZUS, po 45 latach pracy może liczyć na emeryturę w wysokości co najwyżej... 882 zł.

 Składki ZUS obowiązujące na rok 2016 wynoszą 1121,52 zł. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, zobowiązana jest taką właśnie kwotę odprowadzać każdego miesiąca do ZUS. Co otrzymuje w zamian?

Przedsiębiorca opłacający składki w takiej wysokości może liczyć jedynie na najniższą emeryturę, która wynosi obecnie 882,56 zł. Dlaczego tylko tyle? Na składki ZUS w wysokości ponad 1100 zł składa się bowiem kilka różnych składek: nie tylko emerytalna, ale również rentowa, wypadkowa, chorobowa, zdrowotna oraz składka na Fundusz Pracy.

Niemniej jednak, sama składka emerytalna wynosi obecnie 474,92 zł. Wydawać by się więc mogło, iż odkładanie takiej kwoty każdego miesiąca przez 45 lat przyniesie znacznie więcej niż 882 zł emerytury.

W tym miejscu przypomnijmy, że emerytura wypłacana będzie dopiero po osiągnięciu wieku 67 lat, przy czym średnia długość życia Polaka wynosi 75 lat (w przypadku mężczyzn - 71 lat). Zatem głodowa emerytura w wysokości 882 zł wypłacana jest średnio przez... 8 lat (dla mężczyzn - 4 lata).

Podsumujmy:

474 zł płacone przez 45 lat i otrzymujemy w zamian 882 zł przez 8 lat. Chyba nie potrzebujemy zaawansowanej matematyki aby dojść do wniosku że nasze pieniądze gdzieś znikają.

Policzmy: 474,92 zł * 45 lat * 12 miesięcy = 256 456 zł

Tyle uzbieramy na naszym koncie w ZUS przez 45 lat.

Średnio na emeryturze żyjemy 8 lat. Przy założeniu, że nasze pieniądze nie są nigdzie inwestowane, a ZUS tylko oddaje nam to, co wcześniej do niego wpłaciliśmy, nasza emerytura powinna wynieść:

256 456 / 8 lat / 12 miesięcy = 2 671,41 zł

W rzeczywistości jednak emerytura ta wynosi 882 zł. Oznacza to, że 67% wpłaconych przez nas środków znika w otchłaniach zusowskich gmachów... i już nigdy do nas nie powraca.

Mówimy tu cały czas jedynie o zwykłym odkładaniu tych pieniędzy do zusowskiej nieoprocentowanej skarpety. Rozsądek podpowiada jednak, że pieniądze te można przez kilkadziesiąt lat inwestować i pomnażać. Nie potrzebując żadnych wyliczeń, intuicyjnie wiemy, że odkładając 400 zł miesięcznie na zwykłą lokatę bankową, po 45 latach otrzymalibyśmy emeryturę kilkakrotnie wyższą, niż ta, którą oferuje nam ZUS.

Ciekawe wyliczenia w tym względzie przedstawiła jedna z instytucji finansowych, która, bazując na doświadczeniach niemieckich i brytyjskich, zaoferowała swoim klientom "prywatną" emeryturę. Wystarczy odkładać 165 zł miesięcznie, aby otrzymać emeryturę w wysokości... 1500 zł. I to już po 30 latach (szczegóły dostępne tutaj).

Jeszcze ciekawiej wyglądają wyliczenia dla miesięcznej składki w wysokości 381 zł (a więc porównywalnej, ale wciąż niższej od składki zusowskiej). Otóż, po 30 latach płacenia składki w wysokości 381 zł otrzymamy... 4500 zł emerytury. Zobacz szczegóły...

 

emerutura-zus-2

 

Najciekawiej sytuacja wygląda w wariancie całkowicie porównywalnym do zusowskiego, tj. podobna składka i podobny okres płacenia składki. Jeśli zdecydowalibyśmy się odkładać 474 zł, lecz nie przez 30 lat, a tak jak w ZUS - przez 45 lat, to nasza prywatna emerytura wzrosłaby do kwoty niewyobrażalnej dla polskiego emeryta. Wyniosłaby bowiem... ponad 10 tys. złotych.

Oblicz jaką kwotę miesięcznie należy odkładać, aby uzyskać interesującą Cię wysokość prywatnej emerytury.

 

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?