Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wydatki na masażystę są kosztem firmy

 

22/08/2023

urzad-skarbowy-very-big

Przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na masażystę, fizjoterapię i zajęcia relaksacyjne do kosztów uzyskania przychodu. Tak wynika z oficjalnej interpretacji podatkowej wydanej przez Krajową Informację Skarbową.

 



O wydanie interpretacji podatkowej wystąpiła firma działająca w branży IT. Pracownikami spółki są w głównej mierze informatycy, narażeni na co dzień na niekorzystne dla ich zdrowia czynniki związane z wielogodzinną pracą biurową przed komputerami bez zmiany pozycji ciała.

Według firmy, jej pracownicy narażeni są w związku z tym nie tylko na stres, lecz również na schorzenia związane z układem krążenia, wady postawy, czy też znaczące pogorszenie się wzroku.

Według przedsiębiorcy, szkodliwe czynniki towarzyszące pracy informatyków mają bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, co przekłada się na spadek ich kreatywności, produktywności i wydajności w pracy, a tym samym pogarsza ich zdolność do świadczenia usług firmy.


W związku z powyższym, spółka wdrożyła szereg programów, mających na celu obniżenie poziomu stresu i zachowanie dobrego stanu zdrowia pracowników. W tym celu, pracodawca zaczął ponosić regularne wydatki na:

  • fizjoterapeutę,
  • masażystę,
  • materiały do gabinetu masażu (taśmy kinezyjne, wałki do masażu),
  • bieżące koszty utrzymania gabinetu masażu.

Według pracodawcy, podjęte na rzecz pracowników działania zmniejszają ryzyko spadku kreatywności i wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia usług. Tym samym, działania te przyczyniają się do zwiększenia osiąganych przez spółkę przychodów.

Spółka wystąpiła więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na fizjoterapię i masaże stanowić mogą formalnie koszt uzyskania przychodu firmy.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem spółki i uznał, że wskazane przez nią wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.870.2022.2.ZK) możemy przeczytać, iż:

"Programy wdrożone przez Spółkę służą zarówno samym pracownikom, jak również w sposób pośredni pracodawcy - zmniejszają ryzyko spadku kreatywności, produktywności, wydajności w pracy, a tym samym polepszają zdolność pracowników do świadczenia usług, będących zasadniczym przedmiotem działalności gospodarczej Podatnika. Tym samym programy te, w sposób pośredni, mogą przyczynić się do zwiększenia osiąganych przez Spółkę przychodów, gdyż jej podstawowym "kapitałem" są właśnie pracownicy, którzy te przychody generują.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wydatki ponoszone na:

a) zakup usług fizjoterapeuty/masażysty dla pracowników,

b) zakup wskazanych materiałów do gabinetu masażu,

c) bieżące utrzymanie gabinetu fizjoterapeutycznego

mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Niższe składki ZUS bez limitów czasowych
  Zwolnienie z ZUS dla większej liczby firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?