Od Nowego Roku każda mała firma zobowiązana została do wysyłki plików kontrolnych do Urzędu Skarbowego. Czy Twoja firma jest gotowa na tę fiskalną rewolucję? Sprawdź, o co musisz zadbać, aby nie narazić się na kary.
Przypomnijmy, że już w tym roku małych przedsiębiorców czeka prawdziwe fiskalne trzęsienie ziemi. Obowiązki podatkowe, które do tej pory były udziałem jedynie największych firm, od tego roku spadają również na najmniejszych przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.
Zgodnie z nowymi przepisami, już od stycznia 2018 roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą objęta została nowym obowiązkiem podatkowym. Polega on na konieczności comiesięcznego wysyłania do urzędu skarbowego cyfrowego pliku zawierającego całą ewidencję VAT. W praktyce więc każdy przedsiębiorca zobowiązany jest obecnie do przesłania skarbówce szczegółowych informacji dotyczących wszystkich, zawartych w danym miesiącu, transakcji.
Obowiązkiem przesyłania JPK objęci zostali wszyscy podatnicy podatku VAT, niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Co istotne, jednolity plik kontrolny przesyłany musi być wyłącznie w formie elektronicznej. Jest to bowiem jedyna dopuszczona przez ministerstwo forma dostarczenia tych danych.
Pomoc księgowego z obsługą JPK to koszt zaledwie 99 zł. Sprawdź...
Pliki JPK dostarczane muszą być co miesiąc na serwer ministerstwa finansów w jednolitym formacie XML. Wcześniej jednak, plik JPK musi zostać opatrzony przez przedsiębiorcę podpisem elektronicznym. Dopuszczalne są dwie formy tego podpisu. Pierwszą z nich jest certyfikowany podpis elektroniczny (płatny). Drugą możliwość stanowi zaś podpisanie pliku bezpłatnym profilem zaufanym (eGo) za pośrednictwem platformy ePUAP.
Sankcje za niewysłanie JPK w ustawowym terminie są identyczne z sankcjami grożącymi za nieterminowe złożenie deklaracji VAT-7.
Czy Twoja firma jest przygotowana na wysyłkę JPK? Jeśli program księgowy, z którego korzystasz nie obsługuje plików JPK lub co gorsza, prowadzisz księgowość wciąż w formie papierowej, powinieneś jak najszybciej zastanowić się nad wdrożeniem odpowiednich zmian. Zdecydowanie najmniejsze problemy z wysyłką JPK będą miały te firmy, które korzystają z usług biur księgowych. Takie biura dokonują bowiem wysyłki odpowiednich plików praktycznie bez żadnego udziału samego przedsiębiorcy. A koszt takiej usługi wcale nie musi być wysoki. Jedna z największych firm księgowych działających na terenie całej Polski oferuje pełną obsługę księgową wraz z JPK w kwocie... poniżej 100 zł miesięcznie (szczegóły tutaj).
Comiesięczna wysyłka plików kontrolnych od Nowego Roku to jednak nie koniec nowych obowiązków, jakie czekają najmniejszych przedsiębiorców. Od lipca bowiem wejdzie w życie jeszcze jeden dodatkowy obowiązek. Na żądanie organów skarbowych, przedsiębiorca będzie musiał przesłać JPK dotyczące nie tylko ewidencji VAT, ale również pliki zawierające pełne księgi rachunkowe, faktury VAT czy wyciągi bankowe. Więcej informacji na temat nowych obowiązków w 2018 roku można uzyskać tutaj.