Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy

 

24/10/2018

Flaga-Polski-duza

Sejm ostatecznie uchwalił nową ustawę. Poniedziałek, 12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy. Tego dnia nie będzie jednak obowiązywał zakaz handlu.

 W nocy z wtorku na środę Sejm ostatecznie uchwalił Ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przepisy nowej ustawy ustanawiają dzień 12 listopada (poniedziałek) Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy.

Przypomnijmy, że coroczne Święto Niepodległości, tj. 11 listopada wypada w tym roku w niedzielę. Zgodnie z Kodeksem Pracy, odebranie dnia wolnego w inny dzień możliwe jest natomiast tylko wtedy, gdy święto wypada w sobotę. Takie odebranie dnia wolnego niemożliwe jest jednak w sytuacji, gdy święto wypada w niedzielę. Ze względu na szczególną rangę tegorocznego Święta Niepodległości, rząd postanowił zatem umożliwić odebranie dodatkowego dnia wolnego również i w tej sytuacji.


Nowo uchwalona ustawa jest tzw. ustawą epizodyczną, tzn. że jej przepisy obowiązywać będą jedynie w tym roku. W latach kolejnych święto będzie trwać tylko jeden dzień, tzn. tylko w dniu 11 listopada.

W uzasadnieniu do ustawy znalazło się również odniesienie do zarzutów o spadku PKB wywołanym dodatkowym dniem wolnym od pracy:

"W konkretnym przypadku dnia 12.11.2018 należy wziąć pod uwagę fakt, że dzień 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Uczynienie dnia 12.11.2018 nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy w porównaniu do lat poprzednich."

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, poniedziałek przypadający po 11 listopada będzie w całym kraju dniem wolnym od pracy, jednak z pewnymi wyjątkami. Zgodnie z poprawkami przyjętymi do ustawy, świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Czynne będą również wszystkie apteki.

Drugi wyjątek dotyczy zakazu handlu. Pomimo ustanowienia święta, dzień 12 listopada będzie wyłączony spod zakazu handlu. Oznacza to, że placówki handlowe będą mogły być otwarte tego dnia jak w każdy dzień roboczy. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Zmienią się symbole formularzy PIT
  Wynagrodzenie małżonka będzie kosztem przedsiębiorcy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?