12/06/2023
(03/08/2018)
Osoba prowadząca działalność gospodarczą w domu może zaliczyć część odsetek od prywatnego kredytu mieszkaniowego do kosztów uzyskania przychodu.
Drobni przedsiębiorcy bardzo często prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu lub domu, wykorzystując na cele działalności gospodarczej jedynie część jego powierzchni. W takim przypadku przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie tylko koszty bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (zakup towarów, telefony, paliwo), ale również koszty pośrednie, związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania lub domu.
Wydatki takie stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do powierzchni mieszkania wykorzystywanej w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Przykładowo, jeżeli do celów działalności gospodarczej wykorzystujemy 20% powierzchni mieszkania, to do kosztów uzyskania przychodów mamy prawo zaliczyć 20% wydatków ponoszonych na jego utrzymanie.
Co można zaliczyć w koszty?
Przede wszystkim do kosztów prowadzonej działalności możemy zaliczyć proporcjonalną część kosztów eksploatacyjnych, czyli czynsz, opłaty za prąd, gaz i wodę.
Na tym jednak nie koniec. Jeśli bowiem mieszkanie zostało zakupione na kredyt, to koszt tego kredytu również może być traktowany jako koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia czy kredyt był zaciągnięty na firmę czy też prywatnie - na potrzeby mieszkaniowe właściciela.
Jedynym warunkiem zaliczenia kosztów kredytu mieszkaniowego do kosztów firmy jest związek tych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co do zasady, taki związek istnieje niemal zawsze gdy:
- prowadzimy działalność gospodarczą w domu (np. świadczymy tam usługi) lub
- działalność fizycznie świadczona jest w innym miejscu, ale mieszkanie stanowi siedzibę firmy, a część mieszkania wykorzystywana jest jako zaplecze biurowo-administracyjne.
Możliwość zaliczenia odsetek od prywatnego kredytu do kosztów prowadzonej w mieszkaniu działalności potwierdzają liczne interpretacje prawa podatkowego. Jedną z nich publikujemy tutaj.
Tylko odsetki są kosztem
Zaliczając w koszty działalności część raty kredytu hipotecznego, należy pamiętać, iż jako koszt możemy zaliczyć jedynie część odsetkową raty kredytu. Tylko odsetki bowiem stanowią koszt kredytu. Część kapitałowa raty nie jest kosztem.
Ponadto, w koszty możemy zaliczyć jedynie odsetki zapłacone. Nie mogą stanowić kosztu odsetki należne, ale jeszcze nie zapłacone.
Zobacz również: | Wsparcie finansowe dla małych firm |
Paragon jako faktura | |
Nowe formularze PIT |