Składki ZUS - Aktualne i historyczne

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Obniżony VAT zostanie na dłużej

 

04/05/2022

5-zl-2-quart-big

Rząd zapowiada wydłużenie Tarczy Antyinflacyjnej. Niższe stawki VAT oraz obniżona akcyza pozostaną z nami przez kolejne miesiące. Kiedy nastąpi powrót do starych stawek VAT?

 Przypomnijmy, że od stycznia obowiązują przepisy tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. Utrzymujący się na bardzo wysokich poziomach wskaźnik inflacji i rosnące ceny nośników energii skłoniły rząd do wprowadzenia bezprecedensowych działań w postaci obniżenia, a w niektórych przypadkach również całkowitego zniesienia, podatku VAT oraz akcyzy.

Przepisy Tarczy Antyinflacyjnej wprowadzane były w dwóch etapach. Ostatecznie, obowiązująca od lutego Tacza Antyinflacyjna 2.0. wprowadziła m.in.:

 • obniżenie podatku VAT na paliwa - z 23% na 8%
 • obniżenie VAT na energię elektryczną z 23% na 5%
 • obniżenie VAT na gaz ziemny z 23% na 0%
 • obniżenie VAT na ciepło systemowe z 23% na 5%
 • obniżenie VAT na żywność z 5% na 0%
 • obniżenie VAT na nawozy do 0%
 • zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej.


Pierwotnie, przepisy antyinflacyjne obowiązywać miały jedynie do 31 lipca. Po czterech miesiącach obowiązywania obniżonych stawek VAT wiemy już jednak, że inflacja nie wyhamowała. Wręcz przeciwnie - notowane obecnie wskaźniki inflacji przebijają kolejne rekordy. W tej sytuacji, rząd zapowiedział wydłużenie obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej na kolejne miesiące.

Minister Rozwoju, Waldemar Buda ujawnił na dzisiejszej konferencji prasowej, iż w najbliższym czasie stawki VAT nie powrócą do poprzednich poziomów:

"Dzisiaj myślę, że nikt nie wyobraża sobie sytuacji, że te rozwiązania, które obniżają ceny w szerokim asortymencie: paliw, gazu będą uchylone, bo sytuacja inflacyjna się nie poprawiła, a mamy wręcz trend odwrotny. (...) Kierunek jest jasny: dokąd inflacja będzie się utrzymywała na tym poziomie, będziemy się starali utrzymywać większość narzędzi, które starają się ograniczać wzrost poszczególnych koszyków dóbr. (...)

Myślę, że za kilka miesięcy będzie jaśniejsze, w którym kierunku podążamy. Nikt się nie myli, co do tego, że co najmniej do trzeciego kwartału ta inflacja będzie się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie."

Minister nie wskazał precyzyjnie końcowej daty, do której miałoby zostać przedłużone obowiązywanie niższego VAT-u. Z wypowiedzi ministra wynikało jednak, że obniżone stawki podatków obowiązywać będą przynajmniej do końca III kwartału 2022 roku.

Docelowo jednak obniżony VAT nie zostanie zniesiony przed osiągnięciem głównego celu, jakim jest spadek inflacji. Z dużym prawdopodobieństwem można więc zakładać, iż wyższe stawki VAT nie zostaną przywrócone wcześniej niż w 2023 roku.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Ponowny wybór formy opodatkowania na 2022 rok
  Bezzwrotne dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?