Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polski Ład: Rząd umożliwi ponowny wybór formy opodatkowania na 2022 rok

 

05/04/2022

urzad-skarbowy-very-big

Rząd chce umożliwić polskim przedsiębiorcom ponowny wybór formy opodatkowania na rok 2022. Zmiana dokonywana byłaby wstecznie, po zakończeniu roku podatkowego.

 Przypomnijmy, że pod koniec marca rząd ogłosił pakiet zmian podatkowych, których celem jest modyfikacja obowiązujących obecnie przepisów uchwalonych w ramach tzw. Polskiego Ładu.

Zgodnie z przedstawionym projektem ustawy, już od lipca 2022 roku miałyby wejść w życie następujące zmiany w podatkach:

Zmianom nie uległyby przy tym pozostałe elementy Polskiego Ładu. Utrzymana zostałaby zatem podwyższona kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oraz wyższy próg podatkowy w kwocie 120 tys. zł.


 

Błędne decyzje o wyborze formy opodatkowania

Zapowiedź tak poważnych zmian podatkowych w trakcie roku podatkowego, w środowisku przedsiębiorców automatycznie zrodziła pytania związane z dokonanymi niedawno decyzjami w zakresie wyboru formy opodatkowania.

Przypomnijmy, że w obecnym stanie prawnym, osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo dokonać co roku zmiany formy opodatkowania. Do wyboru przedsiębiorcy mają obecnie jedną z trzech form opodatkowania: podatek liniowy, rozliczenie według skali podatkowej oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wyboru formy opodatkowania przedsiębiorca musi jednak dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 20 lutego. Po upływie tego terminu jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są już możliwe.

W tym roku zmiany formy opodatkowania dokonała rekordowo duża liczba przedsiębiorców. Według danych Ministerstwa Finansów tylko rozliczenie w formie ryczałtu wybrało bowiem w tym roku dodatkowe 130 tys. firm.

Decyzje o zmianie formy opodatkowania przedsiębiorcy podejmowali w oparciu o przepisy obowiązujące na dzień 1 stycznia 2022 roku. Ogłoszone właśnie zmiany podatkowe wywracają jednak do góry nogami poczynione wówczas wyliczenia. Zmiany podatkowe mają bowiem wejść w życie już 1 lipca i zacząć obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. A to oznacza, że w wielu przypadkach optymalną może okazać się zupełnie inna forma opodatkowania niż ta wybrana w lutym.

 

Rząd zapowiada możliwość wstecznego wyboru formy opodatkowania

W trakcie przeprowadzonych w ostatnim tygodniu konsultacji społecznych, środowiska przedsiębiorców podniosły ten problem, przedstawiając resortowi finansów propozycję polegającą na umożliwieniu ponownego wyboru formy opodatkowania. Jak wynika ze słów wiceministra finansów, Artura Sobonia, rozwiązanie takie prawdopodobnie zostanie uwzględnione w treści nowych przepisów:

"Jesteśmy otwarci na propozycję, która pozwoli zmienić sposób opodatkowania ex post po zakończeniu 2022 roku, jeśli będzie ona w porządku pod względem systemowym i legislacyjnym."

Przedstawiciel Ministerstwa Finansów zaznaczył przy tym, iż zmiana formy opodatkowania w trakcie roku rodziłaby zbyt wiele problemów, dlatego jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem będzie umożliwienie dokonania zmiany już po zakończeniu roku podatkowego:

"Wyszliśmy z założenia, że nie wznawiamy możliwości wyboru formy opodatkowania. Ale prawda jest taka, że przedsiębiorcy, kiedy dokonywali wyboru metody opodatkowania w lutym, nie mieli pełnej wiedzy. Ale jednocześnie gdybyśmy teraz wznowili tę możliwość wyboru, byłoby zamieszanie, bo trzeba by liczyć księgi od 1 stycznia, co wymagałoby stworzenia przepisów przejściowych, które by na to pozwoliły. (...)

Jestem tak umówiony z Izbą Doradców Podatkowych, że oni mają zaproponować przepis, który pozwalałby na ponowny wybór formy opodatkowania, ale ex post, czyli przy rozliczeniu rocznym. Nie przekreślam dyskusji na ten temat, jestem tutaj otwarty. Ale jeśli mamy rozmawiać o ponownym wyborze formy opodatkowania przez przedsiębiorców, to tylko przy rozliczeniu rocznym."

Zgodnie z rządową propozycją, ponowna zmiana formy opodatkowania na rok 2022 miałaby być zatem dokonywana przy składaniu rocznej deklaracji PIT, w terminie do końca kwietnia 2023 roku.

Co jednak istotne, już od lipca 2022 roku, przedsiębiorca mógłby opłacać zaliczkę na podatek dochodowy według nowo wybranej formy opodatkowania. Więcej na temat zmiany formy opodatkowania piszemy w tym artykule

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wsparcie finansowe dla małych firm
  Polski Ład zmienia terminy
  Dotacje dla firm w 2022 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?