Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje ZUS w 2022 roku. ZUS zażąda informacji o naszych dochodach.

 

01/12/2021

zus-duzy

ZUS wprowadza nowe wzory deklaracji. Już od stycznia, niemal każdy przedsiębiorca wysyłał będzie co miesiąc obowiązkowe deklaracje, w których informował będzie ZUS o swoich dochodach.

 Przypomnijmy, że już za miesiąc wchodzą w życie nowe przepisy uchwalone w ramach tzw. Polskiego Ładu. Jedną z najistotniejszych zmian, jakie czekają przedsiębiorców od Nowego Roku jest wprowadzenie nowych zasad opłacania składki zdrowotnej.

Stała, ryczałtowa składka zdrowotna, opłacana co miesiąc w tej samej wysokości, odchodzi do lamusa. Od stycznia większość przedsiębiorców musi bowiem przygotować się na opłacanie zmiennej składki zdrowotnej, uzależnionej od wysokości dochodów firmy.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawki 17% i 32%), zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% swoich dochodów. W przypadku zaś przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym, składka zdrowotna wyniesie 4,9% dochodu. Szerzej na temat nowej składki zdrowotnej dla obu tych grup przedsiębiorców piszemy w tym artykule.


Składka zdrowotna w ryczałtowej wysokości zachowana zostanie jedynie dla dwóch pozostałych grup przedsiębiorców - tych rozliczających się kartą podatkową oraz - w ograniczonym zakresie - dla osób, które wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przedsiębiorcy na karcie podatkowej w 2022 roku zapłacą co miesiąc stałą kwotę składki zdrowotnej w wysokości 270,90 zł. O szczegółach nowej składki dla tej grupy firm można przeczytać tutaj.

Z kolei tzw. ryczałtowcy zapłacą składkę zdrowotną w stałej wysokości, ale... uzależnionej od wysokości przychodów. Zgodnie z nowymi przepisami, firmy na ryczałcie zapłacą bowiem każdego miesiąca jedną z trzech kwot, w zależności od przedziału, w jakim kształtują się ich roczne przychody:

  • przychody < 60 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 60% przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 320 zł)
  • przychody 60 000 - 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 100% przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 540 zł)
  • przychody > 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 180% przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 960 zł).

Jak łatwo więc zauważyć, w przypadku aż trzech z czterech grup przedsiębiorców (zasady ogólne, liniowcy i ryczałtowcy), wysokość składki zdrowotnej uzależniona będzie od wartości zmiennej, tj. dochodów bądź przychodów firmy.

W związku z powyższym, nowe przepisy wprowadzają obowiązek raportowania do ZUS informacji o przychodach i dochodach firmy (w przypadku liniowców i firm na zasadach ogólnych), bądź informacji o samych tylko przychodach (ryczałtowcy).

Zgodnie z nowymi przepisami, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, należąca do jednej ze wspomnianych wyżej trzech grup, będzie zobligowana do składania comiesięcznych deklaracji zawierających informację o bieżących przychodach i dochodach. Nowe deklaracje będą składane do ZUS do 20. dnia kolejnego miesiąca i będą podlegać weryfikacji przez tę instytucję.

Warto nadmienić, iż do tej pory jednoosobowe działalności gospodarcze (tj. firmy niezatrudniające żadnych pracowników) nie miały obowiązku składania do ZUS żadnej comiesięcznej dokumentacji. Od stycznia 2022 roku ten stan ulegnie jednak drastycznej zmianie. Wszyscy przedsiębiorcy, o których mowa powyżej, będą bowiem zobligowani do comiesięcznego raportowania do ZUS swoich danych finansowych.

 

 

Jakie deklaracje złożyć do ZUS w 2022 roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało właśnie projekt rozporządzenia określającego nowe wzory deklaracji. Zmianie ulegną dwa najczęściej używane formularze, tj.:

To właśnie te dwie deklaracje zostały zmodyfikowane na potrzeby przepisów Polskiego Ładu i to one służyć będą do raportowania comiesięcznych przychodów i dochodów osiąganych przez przedsiębiorcę.

Treść nowego rozporządzenia dostępna jest tutaj

Przypomnijmy, że deklaracja ZUS DRA składana jest przez wszystkich zobowiązanych przedsiębiorców, w tym również firmy jednoosobowe. Z kolei deklaracja ZUS RCA składana jest dodatkowo przez tych przedsiębiorców, którzy są płatnikami również dla innych ubezpieczonych (np. pracowników, zleceniobiorców).

Co znalazło się w nowych wzorach deklaracji? Zmianie uległa niemal cała druga strona każdej z deklaracji.

Wzory nowych deklaracji można pobrać tutaj.

Po pierwsze, w nowych deklaracjach przedsiębiorca każdego miesiąca informował będzie ZUS o wybranej przez siebie formie opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, karta podatkowa lub ryczałt).

W dalszej części zmienionej deklaracji przedsiębiorca zobowiązany będzie do złożenia takich informacji jak:

  • suma przychodów w bieżącym roku kalendarzowym (kwota przychodów osiągniętych od początku roku do końca miesiąca, za który dokonywane jest rozliczenie) oraz
  • kwota dochodu uzyskanego w poprzednim miesiącu.

To jednak nie wszystko. Kolejna część każdej z deklaracji zawiera bowiem dodatkowo tzw. roczne rozliczenie składki zdrowotnej i służyć będzie do wykazania różnic między składką należną za cały rok, a sumą rzeczywiście zapłaconych składek miesięcznych. Ta część deklaracji wypełniana jednak będzie tylko raz do roku i jedynie przez osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe wzory deklaracji ZUS dostępne są tutaj

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Zwolnienie z ZUS wciąż możliwe do uzyskania
  Składki ZUS w 2022 roku jeszcze wyższe niż zakładano
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?