Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podatek spadnie z 19% do 15%. Ale nie dla wszystkich.

 

06/04/2016

15-procent

Podatek dochodowy dla małych firm zostanie obniżony z 19% do 15%. Obniżka ma wejść w życie już od przyszłego roku. Jednak nie wszystkie firmy będą mogły z niej skorzystać.

 



Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym. Nowe przepisy zakładają obniżenie stawki podatku z obecnych 19% do poziomu 15%.

Obniżona stawka podatku ma wejść w życie już od 1 stycznia 2017 roku. Jednak nie wszystkie firmy będą mogły z niej skorzystać. Niższa stawka podatku będzie dotyczyła jedynie tzw. "małych podatników", czyli firm, których roczny obrót nie przekracza kwoty 1,2 mln EUR. W przeliczeniu na złotówki, wartość ta odpowiada kwocie ok. 5 mln zł.

Według wyliczeń ministerstwa, z obniżonej stawki podatku skorzysta aż 90% firm objętych ustawą. Jest jednak małe "ale"...

Znowelizowane przepisy dotyczą bowiem jedynie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Nie obejmują zaś zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). To oznacza, że niższa stawka podatku dotyczyć będzie jedynie spółek kapitałowych (spółki akcyjne i spółki z o.o.). Nie obejmie zaś osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. A to właśnie ci drudzy stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorców działających w Polsce.

Według oficjalnych statystyk, w Polsce zarejestrowanych jest ok. 3 milionów jednoosobowych działalności gospodarczych. Spółek kapitałowych opłacających podatek CIT jest zaś jedynie ok. 750 tysięcy. Obniżoną stawką objęta zostanie jednak tylko ta druga grupa podmiotów.

Wprowadzenie niższej stawki podatku dochodowego minister finansów uzasadnia chęcią przywrócenia równowagi konkurencyjnej pomiędzy różnej wielkości podmiotami. Obecnie bowiem podmioty małe mają utrudniony dostęp do kapitału na inwestycje.

Postulat wprowadzenia niższej stawki podatku dla małych firm wydaje się zatem słuszny. Dlaczego jednak preferencyjna stawka podatku ma dotyczyć jedynie tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej? Czy trudności w prowadzeniu firmy, wynikające z zaburzeń konkurencji na rynku, nie dotyczą również tych przedsiębiorców, którzy swoje firmy prowadzą w formie jednoosobowych działalności gospodarczych? Dlaczego dwie firmy o tej samej wielkości i prowadzące dokładnie taką samą działalność, mają płacić dwie różne stawki podatku tylko dlatego, że jedna z nich zarejestrowana została jako spółka z o.o., a druga prowadzona jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Różnicowanie stawki podatku jedynie ze względu na formę prawną przedsiębiorstwa wydaje się więc wysoce niesprawiedliwe i zapewne już wkrótce zostanie potraktowane przez wielu przedsiębiorców jako przejaw dyskryminacji podatkowej.

Co w tej sytuacji może zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się w formie PIT? Odpowiedź wydaje się oczywista: Może zmienić formę prowadzenia działalności na taką, która umożliwi mu skorzystanie z niższej stawki podatku.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wbrew pozorom, nie jest to ani trudne, ani specjalnie obciążające dla samego przedsiębiorcy. A oprócz obniżonej stawki podatku, właściciel firmy może odnieść dodatkową korzyść w postaci... zwolnienia ze składek ZUS. Należy bowiem pamiętać iż wspólnik spółki z o.o. (w przeciwieństwie do osoby prowadzącej działalność gospodarczą) nie musi płacić żadnych składek ZUS.

Zmiana formy prowadzenia działalności wymaga jednak zachowania ostrożności. Nowe przepisy w pewnym stopniu przeciwdziałają bowiem i takim ruchom. Zgodnie z nowymi przepisami, obniżona stawka podatku nie znajdzie zastosowania w tych spółkach, które powstały z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Nie oznacza to jednak, że osoby prowadzące takie działalności są na straconej pozycji. Działalności gospodarczej nie trzeba bowiem "przekształcać". Działalność taką można po prostu zamknąć. A następnie otworzyć zupełnie nową spółkę (bez przekształcenia). Tak zarejestrowana spółka będzie już mogła skorzystać z niższej stawki podatku. Jeżeli mimo to nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zarejestrować swoją spółkę, możemy zawsze skorzystać z usług instytucji, które przeprowadzają przedsiębiorców przez taki proces. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Rząd planuje likwidację składek ZUS
  ZUS blokuje obniżenie wieku emerytalnego
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?