Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wydatki na jedzenie w kosztach firmy

 

21/02/2024

urzad-skarbowy-very-big

W niektórych przypadkach przedsiębiorca może zaliczyć wydatki na jedzenie do kosztów uzyskania przychodu. Tak wynika z oficjalnych interpretacji wydanych przez Krajową Informację Skarbową.

 



Co do zasady, władze skarbowe odmawiają przedsiębiorcom prawa do zaliczenia wydatków na ich własne posiłki do kosztów uzyskania przychodu. Jako uzasadnienie takiej odmowy podawany jest zazwyczaj argument, iż każda osoba musi ponosić wydatki na jedzenie, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Zakup jedzenia jest zatem często kwalifikowany przez władze skarbowe jako wydatek prywatny.

W ostatnich miesiącach jednak władze skarbowe kilkukrotnie zajmowały odmienne stanowisko, uznając iż uzasadnionym jest zaliczenie posiłków do kosztów uzyskania przychodu firmy. Wszystko zależy od profilu działalności przedsiębiorcy. W wielu przypadkach bowiem poniesienie wydatków na posiłki może być czynnikiem decydującym o możliwości uzyskania dochodu.


O wydanie interpretacji podatkowej w tym zakresie wystąpiła m.in. kobieta prowadząca poradnię dietetyczną, udzielająca konsultacji stacjonarnych i online. Oprócz tego prowadzi ona stronę internetową, za pośrednictwem której sprzedaje plany żywieniowe i gotowe jadłospisy, a w przyszłości zamierza również prowadzić sprzedaż e-booków oraz kursów online.

W celu przygotowania wspomnianych materiałów, kobieta przygotowuje "testowe" posiłki do jadłospisów i planów żywieniowych z zakupionych przez siebie produktów spożywczych. Zdjęcia tych produktów umieszczane są również w materiałach reklamowych, mających zachęcić potencjalnych klientów do zakupu usługi.

Według kobiety, wydatki na zakup artykułów spożywczych powinny stanowić koszt uzyskania przychodu jej firmy, gdyż przygotowywane z nich posiłki są niezbędnym elementem prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Przygotowywanie jadłospisów oraz związanych z nimi treści reklamowych nie jest bowiem możliwe bez uprzedniego sprawdzenia przepisów w praktyce.

Właścicielka firmy wystąpiła więc do władz skarbowych z pytaniem, czy wydatki poniesione na zakup artykułów spożywczych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem kobiety i uznał, że wskazane przez nią wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.526.2023.2.MAP) możemy przeczytać, iż:

"W niniejszej sprawie występuje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy uzyskiwanymi przez Panią przychodami a poniesionymi wydatkami na produkty spożywcze. (...) Nabywane produkty są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą i mają wpływ na świadczone przez Panią usługi.

(...) Poniesienie przedmiotowych wydatków jest racjonalnie uzasadnione, jako zmierzające do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów osiąganych przez Panią. (...) Wydatki na artykuły spożywcze zakupione w celu tworzenia produktów takich jak: ebook kulinarny i jadłospisy oraz w celu tworzenia treści reklamowych produktów i usług (...) będą stanowiły koszty uzyskania przychodów."

Pełna treść interpretacji podatkowej dostępna jest na tej stronie.

Podobne stanowisko władze skarbowe zajęły również w innej sprawie. W tym przypadku o wydanie interpretacji podatkowej wystąpiła kobieta prowadząca działalność gospodarczą w zakresie fotografii, w tym fotografii kulinarnej.

W ramach prowadzonej działalności, kobieta samodzielnie przygotowuje potrawy, które następnie fotografuje, a zdjęcia umieszcza na stronie internetowej lub sprzedaje je klientom i do banków zdjęć.

Według kobiety, wydatki ponoszone na zakup produktów spożywczych wykorzystywanych do zdjęć są bezpośrednio związane z osiąganiem przychodów z działalności, a zatem firma powinna mieć możliwość zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodu.

Również i w tym przypadku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem kobiety i uznał, że wskazane przez nią wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W interpretacji indywidualnej (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.568.2023.1.KP) dyrektor KAS wskazał, iż:

"Wydatki poniesione na produkty spożywcze, wykorzystywane do przygotowania fotografowanych potraw, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej."

Pełna treść tej interpretacji podatkowej dostępna jest tutaj. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Znikną ulgi podatkowe. W zamian za wyższą kwotę wolną.
  ZUS blokuje niższe składki dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?