Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Będą wyższe emerytury dla kobiet

 

09/02/2016

zus-duzy

Zgodnie z nowymi przepisami, kobiety otrzymają wyższe emerytury z racji opieki nad dziećmi. Emerytury matek mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych.

 Szansę na podwyższenie emerytur dla kobiet wprowadziły znowelizowane przepisy ustawy o emeryturach i rentach. Zgodnie z nowelizacją składki ZUS naliczane będą na kontach emerytalnych kobiet nie tylko w czasie aktywności zawodowej, ale również w okresach, w których kobiety poświęcały się wychowaniu dzieci.

Do maja 2015 roku obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi okresy urlopów wychowawczych i urlopów bezpłatnych wliczały się do kapitału początkowego tylko wtedy, gdy kobieta przebywała na takim urlopie od dnia 1 stycznia 1999 roku.

Przepisy te w oczywisty sposób dyskryminowały te kobiety, które zdecydowały się skorzystać z urlopu wychowawczego przed tą datą. Jeśli bowiem kobieta urodziła dziecko przed rokiem 1999, to okres urlopu wychowawczego, czyli okres jaki poświęciła na wychowanie dziecka, był traktowany jako okres nieskładkowy. Okresy opieki nad dziećmi nie były więc wliczane do kapitału początkowego, co powodowało znaczne obniżenie emerytur wypłacanych matkom.

Ta rażąca nierówność zlikwidowana została nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy urlop wychowawczy i urlop bezpłatny będzie traktowany jako okres składkowy, niezależnie od tego w jakim okresie kobieta z niego korzystała. Oznacza to, że również kobiety, które wychowywały dzieci w latach 80-tych, dostaną szansę na wyższą emeryturę.

Kobiety takie powinny powtórnie zgłosić wniosek o przeliczenie kapitału początkowego na druku ZUS Kp-3.

Uwzględnienie okresu urlopów wychowawczych w przypadku takich kobiet może spowodować podwyższenie kapitału początkowego nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, co przełoży się na emerytury wyższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Będą wyższe dodatki do emerytur
  Urlop wychowawczy a działalność gospodarcza
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?