12/04/2014
Tylko do 31 lipca możemy wybierać między OFE a ZUS. Jeśli nie dokonamy wyboru, zostaniemy automatycznie przepisani do ZUS. Jak złożyć wniosek o pozostanie w OFE? Wyjaśniamy krok po kroku.
Chęć pozostania w OFE możemy deklarować od 1 kwietnia do 31 lipca. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Można to zrobić na trzy sposoby:
- złożyć wniosek w oddziale ZUS,
- pobrać wniosek z internetu, wydrukować go, wypełnić i wysłać pocztą na adres ZUS,
- wypełnić elektroniczny wniosek i wysłać go on-line.
Osoby, które zdecydują się na drugą opcję, powinny pobrać odpowiedni wniosek z internetu. Jest on dostępny tutaj.
Najbardziej wygodną formą złożenia wniosku jest wysłanie go drogą elektroniczną. W takim przypadku, cała procedura jest banalnie prosta i zajmie nam nie więcej niż 5 minut. Aby to zrobić, wymagane jest posiadanie konta na platformie PUE.
Jeśli posiadasz już uwierzytelniony profil PUE lub masz możliwość logowania przez ePUAP, możesz przystąpić do wypełnienia wniosku. Jeśli nie posiadasz takiej możliwości, zobacz jak ją uzyskać.
Zaczynamy składanie wniosku on-line.
1. Gdzie jest wniosek?
Po zalogowaniu na platformę PUE, musimy odnaleźć właściwy wniosek. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. W widocznym po lewej stronie menu, wybieramy opcję "Usługi", a po jego rozwinięciu "Katalog usług".
Ukazuje się nam okno z listą przeróżnych wniosków. Musimy przejść do ostatniej strony tej listy i poszukać naszego wniosku na samym jej końcu. Interesujący nas wniosek będzie opisany jako "Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE".
Klikamy na znajdujący się obok link "Przejdź do usługi", a następnie "OK" w wyskakującym okienku.
Kolejność czynności przedstawia zrzut ekranu poniżej.
2. Jak wypełnić wniosek?
Po wykonaniu czynności opisanych powyżej, otworzy nam się wniosek - oświadczenie członka OFE. Dokument składa się z dwóch stron.
Wniosek jest automatycznie wypełniany naszymi danymi pobranymi z systemu ZUS. W zasadzie jedyne pole, jakie możemy wypełnić (ale nie musimy) znajduje się na drugiej stronie wniosku. Dotyczy ono wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego. Pole to wypełniamy tylko wówczas, gdy chcemy zmienić fundusz na inny. Jeżeli chcemy pozostać w tym samym co dotychczas, nie wypełniamy nic.
Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy na znajdujący się u góry przycisk "Zapisz", a następnie "Zamknij".
3. Jak wysłać wniosek?
Po zamknięciu formularza, system przeniesie nas z powrotem do głównego okna. Aby wysłać wniosek, klikamy na przycisk "Wyślij do ZUS".
Ukaże nam się okno, w którym wybieramy sposób odbioru wiadomości zwrotnej z ZUS. Domyślnie zaznaczone jest "elektronicznie", ale możemy wybrać również "pocztą tradycyjną" lub "do odbioru w ZUS". Wybieramy i klikamy "OK".
W kolejnym etapie wybieramy sposób podpisania dokumentu. Mamy do wyboru:
- profil zaufany ePUAP
- podpis elektroniczny
- profil PUE
Jeśli wcześniej zakładaliśmy konto ePUAP, wybieramy "profil zaufany ePUAP" i przechodzimy przez proces podpisywania, wpisując otrzymane na maila hasło.
Otrzymujemy komunikat o wysłaniu dokumentu. Klikamy "OK".
4. Jak uzyskać potwierdzenie wysłania wniosku?
Po wysłaniu wniosku, możemy otrzymać Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP), które stanowi dowód wysłania wniosku. W tym celu, z bocznego menu wybieramy "Dokumenty i wiadomości", a następnie "Dokumenty wysłane". Zaznaczamy na liście "Oświadczenie OFE-1" i klikamy przycisk "Szczegóły".
W oknie, do którego zostaniemy przeniesieni, klikamy "Pokaż poświadczenie przedłożenia". Następnie możemy albo otworzyć UPP ("Wizualizuj") i je wydrukować, albo zapisać na dysku.
Z poziomu tego samego okna mamy również dostęp do wcześniej wysłanego wniosku. Klikając na "Przeglądaj dokument" możemy zapisać wniosek na dysku lub wydrukować go.
Na wszelki wypadek radzimy wydrukować zarówno wysłany wniosek, jak i Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. Taki wydruk może być w przyszłości dowodem na wypadek, gdyby ZUS twierdził, że wniosku nie wypełniliśmy, a nasze składki zaczęły trafiać nie do OFE, a do ZUS.
Zobacz również: | Jak uniknąć ZUS? |
Większość Polaków woli OFE a nie ZUS | |
Wysoka prowizja w OFE? ZUS pobierze 2 razy wyższą. | |