Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wyższy VAT od kwietnia

 

14/03/2024

5-zl-2-quart-big

Ministerstwo Finansów przywraca wyższe stawki VAT. Tymczasem Polska Izba Handlu krytykuje rząd za wprowadzanie zmian w podatkach bez odpowiedniego wyprzedzenia i bez konsultacji społecznych.

 Przypomnijmy, że przepisy tzw. Tarczy Antyinflacyjnej wprowadzone zostały w lutym 2022 roku przez rząd Mateusza Morawieckiego. W ramach Tarczy Antyinflacyjnej obniżone zostały wówczas stawki VAT na paliwa, energię elektryczną oraz ciepło systemowe. Uchwalone dwa lata temu przepisy wprowadziły również zerową stawkę VAT na nawozy rolnicze, gaz ziemny oraz żywność (zobacz szczegóły).

Wprowadzenie niższych stawek VAT miało na celu obniżenie poziomu inflacji. W przypadku produktów żywnościowych, zerową stawką VAT objęte zostały wszystkie towary spożywcze wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o VAT. Tarcza Antyinflacyjna pozwoliła zatem na obniżenie cen takich produktów jak m.in. mięso, ryby, nabiał, owoce, warzywa czy produkty zbożowe.


Okres obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej był wielokrotnie przedłużany. Ostatnie rozporządzenie przedłużające stosowanie niższych stawek VAT podpisane zostało 9 grudnia 2023 roku jeszcze przez poprzedniego Ministra Finansów. Przewidywało ono stosowanie niższych stawek VAT do 31 marca 2024 roku.

 

Koniec zerowego VAT

Nowy Minister Finansów, Andrzej Domański podjął decyzję o wygaszeniu Tarczy Antyinflacyjnej. Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że zerowa stawka VAT na żywność nie będzie już więcej przedłużana. Oznacza to, że od 1 kwietnia 2024 roku, żywność obłożona zostanie ponownie podatkiem VAT w wysokości 5%.

Podwyżka stawki VAT na żywność z poziomu 0% do 5% oznacza najpewniej wzrost cen żywności w sklepach o 5%. Według szacunków NBP, wyższe ceny żywności przełożą się również na ogólny wzrost poziomu inflacji o ok. 1 p.p.

Resort Finansów szacuje, że w wyniku przywrócenia wyższej stawki VAT na żywność, do budżetu państwa wpłynie dodatkowo ok. 12 mld zł rocznie. W konsekwencji, o 12 mld zł mniej zostanie w naszych kieszeniach.

Do podwyżki stawki VAT na żywność odniosła się również Polska Izba Handlu. W opublikowanym przez PIH komunikacie możemy przeczytać, iż:

"Tak kluczowe postanowienia jak te dotyczące nieprzedłużenia zerowego podatku VAT na żywność nie powinny być ogłaszane na dwa tygodnie przed wygaśnięciem rozporządzenia, ale powinny być poprzedzane szerokimi konsultacjami społecznymi i anonsowane z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. (...)

Ubolewamy, że kwestia nieprzedłużania zerowego VAT-u na żywność nie została skonsultowana z branżą. (...) Wzywamy, by akty prawne i podejmowane decyzje o znaczeniu gospodarczym miały vacatio legis co najmniej pół roku. Biznes musi mieć czas na dostosowanie się do nowego prawa."

Wprowadzenie zmian podatkowych z 2-tygodniowym wyprzedzeniem i bez konsultacji społecznych może dziwić tym bardziej, iż ugrupowania tworzące nowy rząd krytykowały poprzednią władzę właśnie za... brak konsultacji społecznych. Przedsiębiorców zapewniano zaś przed wyborami, że stawki VAT nie wzrosną aż do 2026 roku, a wszelkie zmiany podatkowe od tej pory wdrażane będą... przynajmniej z półrocznym wyprzedzeniem. O przedwyborczych zapowiedziach w zakresie podatków piszemy szerzej na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza wsparcie finansowe dla małych firm
  Będą zmiany w składce zdrowotnej
  Wakacje od składek ZUS w 2024 roku
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?