Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kiedy wzrośnie składka rentowa?

 

26/03/2013

zus

Rząd rozważa podniesienie składki rentowej do poziomu 13% z obecnych 8%. Dla drobnych przedsiębiorców oznaczało by to kolejny wzrost obciążeń składkami ZUS o ponad 125 zł miesięcznie.

 Jak donosi SE, rząd rozważa ponowne podniesienie składki rentowej. Przypomnijmy, iż przez szereg lat, aż do połowy 2007 roku, składka rentowa pobierana była w wysokości 13% podstawy wymiaru. Nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych, które weszły w życie w lipcu 2007 r., doprowadziły do obniżenia składki rentowej do poziomu 10% oraz przewidywały kolejną obniżkę tej składki do poziomu 6% od stycznia 2008 r.

Pomiędzy pierwszą a drugą obniżką składki rentowej, w październiku 2007 r., doszło jednak do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Nowy rząd niechętnie odnosił się do obniżania składek ZUS i już wtedy nowy Minister Finansów Jan Antony Vincent-Rostowski zapowiadał możliwość cofnięcia przepisów wprowadzających drugą obniżkę składki rentowej, zaplanowaną przez poprzedni rząd.

Protesty przedsiębiorców i pracodawców spowodowały jednak, że przepisów wówczas nie cofnięto i składka rentowa została obniżona, zgodnie z planami poprzedniego rządu, do poziomu 6%.

Tak znaczna obniżka składki rentowej spowodowała znaczące obniżenie obciążeń fiskalnych dla małych firm. Składka rentowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą spadła bowiem z poziomu 211,31 zł do wartości 97,32 zł. Obniżka składki rentowej o 114 zł w ówczesnych warunkach oznaczała więc obniżenie obciążeń składkami ZUS o 15%.

Obniżenie składki rentowej oznaczało również istotne zwiększenie pensji netto dla pracowników etatowych. Składka rentowa finansowana jest bowiem w części przez pracodawcę a w części przez pracownika. Przy poziomie 13%, składka rentowa była finansowana przez pracodawcę i pracownika po połowie (pracownik - 6,5%, pracodawca - 6,5%). Po obniżce do poziomu 6%, pracodawca finansował 4,5%, natomiast pracownik już tylko 1,5%. Obniżenie składki rentowej o 7 punktów procentowych odbyło się więc głównie po stronie pracownika, który finansował składkę rentową niższą o 5 punktów procentowych niż dotychczas.

Sama tylko obniżka składki rentowej spowodowała wówczas skokowe zwiększenie pensji netto wypłacanych pracownikom etatowym. 5% składki rentowej zamiast do ZUS powędrowało do kieszeni Polaków. Średnia pensja wypłacana wówczas do ręki polskiemu pracownikowi, tylko z tego powodu, wzrosła o 145 zł.

Obniżenie składki rentowej o ponad połowę spowodowało więc zwiększenie ilości pieniędzy w dyspozycji Polaków, a co za tym idzie, zwiększyło impuls konsumpcyjny w gospodarce. Po kilku latach, gdy europejskie gospodarki pogrążone były już w kryzysie, wielu ekonomistów wskazywało, iż lepsza kondycja polskiej gospodarki wynika właśnie z odroczonego efektu obniżenia obciążeń ZUS (w połączeniu z obniżeniem podatku dochodowego). Kraje pogrążone w kryzysie bowiem w tym samym czasie obciążeń takich nie obniżały.

Niestety, nowy rząd nie zamierzał kontynuować kroczenia drogą obniżania danin publicznych i parł do przywrócenia poprzednich, wysokich stawek składki rentowej. Temat podwyższenia składek ZUS powracał każdego roku. Ostatecznie, przywracanie poprzednich stawek, dla uspokojenia nastrojów społecznych, postanowiono rozłożyć na raty. Od stycznia 2012 r. składka rentowa została ponownie podwyższona z 6% do poziomu 8%. Jeśli sprawdzą się obecne doniesienia, już wkrótce czeka nas kolejna faza podwyżki. Tym razem do "nowego", starego poziomu 13%.

Cały czas mówimy tu jedynie o wzroście procentowej stawki składki rentowej. Dodatkowo należy jednak uwzględnić, iż ta oraz wszystkie inne składki i tak wzrastają każdego roku niezależnie od tego czynnika. Każdego roku bowiem podwyższeniu ulega podstawa wymiaru, od której obliczane są składki ZUS. Sama tylko podwyżka składki rentowej do poziomu 13%, dla przedsiębiorców oznacza wzrost składki rentowej z obecnych 178,22 zł do poziomu 289,61, a więc wzrost o 111,39 zł. Dodatkowo uwzględniając, że, jak co roku, wzrośnie również podstawa wymiaru składek (co najmniej o 5%), podstawa ta wyniesie co najmniej 2339 zł. Sama składka rentowa na poziomie 13% liczona od takiej nowej podstawy wyniosłaby więc 304,09 zł i byłaby o 125 zł wyższa niż obecnie. Przy takich założeniach, łączne składki ZUS przedsiębiorcy w 2014 r. wyniosłyby ok. 1200 zł.

Poniższa tabela przedstawia zmiany wysokości składki rentowej na przestrzeni ostatnich lat.

skladka-rentowa-wzrost

Równie boleśnie podwyżkę składki rentowej odczuliby pracownicy etatowi. Pierwsza faza podwyżki przywróciła bowiem poprzedni poziom składki rentowej po stronie pracodawcy (6,5%). Przy założeniu, że celem rządu jest przywrócenie stanu sprzed 2007 r., całość drugiej fazy podwyżki uderzy w kieszeń pracownika. To oznacza, że aż 5% naszych obecnych dochodów, zamiast do naszych portfeli, wędrować będzie do kasy ZUS. Dla osoby osiągającej przeciętne wynagrodzenie (brutto - 3690 zł, netto - 2637 zł) oznaczać to będzie uszczuplenie dochodu netto o 184,50 zł, a więc pensję niższą o 7%.   

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  ZUS wypłacił 212 mln zł premii
  Składka zdrowotna rośnie bez uzasadnienia
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?