Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nadużycia w ZUS na 650 mln zł

 

11/09/2012

zus

ZUS wydał nielegalnie ponad 650 mln zł na informatyzację. Kontrola wykazała, że ZUS zlecał zamówienia bez rozpisywania przetargów. Znowu tej samej firmie.

 

 



Jakiś czas temu informowaliśmy, iż informatyzacja ZUS pochłonęła ponad 3 miliardy zł. Dodatkowo, w ostatnim czasie ZUS wydał 18 mln zł na nowy serwis internetowy. Teraz okazuje się, że ZUS wydał kolejne 650 mln zł na obsługę centrum komputerowego. Kwota 650 mln zł wystarczyłaby na wypłatę 380 tysięcy przeciętnych emerytur. Już sama kwota przyprawia o zawrót głowy, jednak pikanterii sprawie dodaje fakt, iż te astronomiczne pieniądze wydane zostały z wolnej ręki, tj. bez ogłoszenia przetargu.

Jak wykazała kontrola przeprowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych, dwa zamówienia na łączną kwotę 650 mln złotych zostały zlecone bez przetargu firmie Asseco Poland. Przypomnijmy, że firma ta jest następcą prawnym firmy Prokom, która przeprowadzała cały proces komputeryzacji ZUS. To z tą firmą ZUS podpisał w przeszłości wyjątkowo niekorzystny kontrakt który związał ZUSowi ręce na wiele lat (tutaj szczegóły).

Nowe zamówienia zlecone bez przetargu firmie Asseco opiewają na 403 mln zł (utrzymanie systemu) i 249 mln zł (modyfikacja i rozbudowa systemu). Urząd Zamówień Publicznych ma też zastrzeżenia co do wysokości tych kwot. Czy rzeczywiście można było zlecić te prace za mniejsze pieniądze? Tego się już prawdopodobnie nie dowiemy, ponieważ innym firmom nie umożliwiono startu w przetargu i złożenia konkurencyjnych ofert.

Co ciekawe, Urząd Zamówień Publicznych już wcześniej zgłaszał zastrzeżenia co do procedur przetargowych stosowanych przez ZUS w przeszłości. Jednak ZUS najwyraźniej nic sobie z tego nie zrobił i postanowił "pojechać po bandzie", tym razem całkowicie rezygnując z jakichkolwiek procedur przetargowych.

Niejasne kontrakty z Asseco zostały zawarte w 2010 r. i mają obowiązywać przez 3 lata. Po ich upływie, tj. w 2013 roku, ZUS powinien ponownie zlecić prace w zakresie obsługi systemu. Czy tym razem ZUS ogłosi przetarg? I czy tym razem wygra ktoś inny niż Asseco? To byłby pierwszy taki przypadek, ponieważ Asseco (wcześniej jako Prokom) ma wyjątkowy "dar" do wygrywania wszystkich przetargów w ZUS. Z resztą nie tylko w ZUS. Na systemach informatycznych firmy Asseco funkcjonuje wiele innych państwowych urzędów i agencji rządowych, ale także największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, takie jak PZU, Poczta Polska, PKO BP czy Bank BGK. 

Zobacz również: Jak uniknąć ZUS?
  Na co ZUS trwoni nasze pieniądze?
  Konfiskaty w imię ZUS
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?