Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Podwyżka ZUS wyniesie aż 8%

 

21/06/2016

zus-duzy

Podwyżka ZUS dla nowych firm będzie dwukrotnie wyższa, niż pierwotnie planowano. Zamiast początkowych 4%, ma ostatecznie wynieść aż... 8%. Ratunkiem dla małych firm może okazać się już tylko Plan Morawieckiego.

 Przypomnijmy, iż niecałe dwa tygodnie temu informowaliśmy o planowanej podwyżce składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą krócej niż 2 lata (szczegóły dostępne są tutaj). Jeszcze na początku czerwca wszystko wskazywało na to, iż wzrost składek ZUS wyniesie 3,8%.

Składki ZUS dla nowych firm uzależnione są bowiem od poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ministerstwo Pracy zakładało początkowo, iż wynagrodzenie to wzrośnie z obecnych 1850 zł do poziomu 1920 zł. Planowany wzrost miał więc wynieść 3,8%. O tyle samo miały zatem wzrosnąć składki ZUS dla nowych firm.

Propozycja wzrostu płacy minimalnej złożona przez ministerstwo ostatecznie nie została jednak zaakceptowana przez Radę Ministrów. Rząd ogłosił bowiem, iż wynagrodzenie minimalne od stycznia 2017 roku wynosić będzie aż... 2000 zł. Oznacza to więc wzrost o 8,1%. O tyle samo zatem wzrośnie podstawa wymiaru składek ZUS, a co za tym idzie, również same składki płacone przez nowych przedsiębiorców.

Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie podstawa ta wynosi 555 zł. Ulgowe składki dla nowych firm liczone od tej podstawy wynoszą zatem aktualnie 465,28 zł miesięcznie.

Po uwzględnieniu podwyżki od stycznia 2017 r., podstawa wymiaru wzrośnie do kwoty 600 zł. W związku z tym ulgowe składki ZUS wzrosną do następujących wartości:

  Preferencyjne składki ZUS od stycznia 2017 r.
 Podstawa wymiaru 600,00 zł
    Składka emerytalna 117,12 zł
    Składka rentowa   48,00 zł
    Składka chorobowa   14,70 zł
    Składka wypadkowa    10,80 zł
    Składka na Fundusz Pracy -
 Łącznie bez składki zdrowotnej 190,62 zł

Do powyższych wartości należy doliczyć jeszcze składkę zdrowotną (obecnie 288,95 zł). Wysokość składki zdrowotnej liczona jest jednak inaczej i zależy od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Wartość ta zostanie ogłoszona dopiero pod koniec roku. Wtedy też poznamy nową wartość składki zdrowotnej.

Zakładając, że składka zdrowotna wzrosłaby o tyle samo, co składki na ubezpieczenie społeczne, jej wysokość wyniosłaby ok. 312,35 zł. Łączne składki ZUS płacone przez nowych przedsiębiorców od nowego roku wyniosłyby wówczas ok. 502,97 zł.

Obowiązujące obecnie przepisy są bezlitosne - podwyżka płacy minimalnej oznacza bowiem automatyczny wzrost obciążeń dla nowych firm. W tym kontekście, ostatnią nadzieją dla małych przedsiębiorców może okazać się jedynie zmiana tych przepisów, i co za tym idzie, zmiana sposobu ustalania wysokości składek ZUS płaconych przez małe firmy. Co ciekawe, pierwszy raz od wielu lat istnieje nadzieja na to, że rzeczywiście może się tak stać.

Jak informowaliśmy tydzień temu, Ministerstwo Rozwoju wstępnie zaakceptowało propozycję likwidacji ryczałtowych składek ZUS dla małych firm, włączając ten projekt do tzw. Planu Morawieckiego (szczegółowo pisaliśmy o tym tutaj). Zgodnie z tą propozycją, najmniejsze firmy osiągające przychody poniżej 5 tys. zł miesięcznie, zostałyby zwolnione ze stałych składek ZUS. Firmy takie nie musiałyby również odprowadzać podatku dochodowego. W zamian za to, płaciłyby tylko jeden skonsolidowany podatek w wysokości 22,5% od uzyskanych przychodów (szczegóły tutaj).

Nie wiadomo jednak czy pakiet ustaw w ramach Planu Morawieckiego uda się uchwalić w całości jeszcze w tym roku. A jest to warunek konieczny do tego, aby małe firmy mogły uniknąć podwyżki ZUS od stycznia 2017 roku. Uchwalenie nowych przepisów w terminie późniejszym, spowoduje przesunięcie zmian na rok 2018. W takim przypadku, w 2017 roku przedsiębiorcy musieliby odprowadzić składki ZUS jeszcze według starych zasad i zapłacić ZUS-owi daninę o 8% wyższą niż obecnie.

Zobacz również:  Jak uniknąć ZUS?
  Małe firmy zapłacą VAT ryczałtem
  Od lipca nowe obowiązki podatkowe dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?