Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Urzędnik zdecyduje, czy prowadzisz firmę i zamieni ją w etat

 

26/03/2024

urzad-skarbowy-very-big

Minister Pracy zapowiada likwidowanie jednoosobowych firm i przymusowe przekształcanie ich w etat. Rusza kolejna odsłona walki o jednoosobowe działalności gospodarcze.

 



Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała w jednym z wywiadów, iż będzie dążyć do rozszerzenia przepisów unijnej dyrektywy w taki sposób, aby ograniczyć w Polsce możliwość samozatrudnienia. Szefowa resortu pracy zapowiedziała jednocześnie, iż istniejące już jednoosobowe działalności gospodarcze powinny być przymusowo przekształcane w umowy o pracę.

Chodzi o unijną dyrektywę dotyczącą tzw. domniemania zatrudnienia. Celem tej dyrektywy jest uregulowanie zatrudnienia pracowników platform internetowych takich jak Uber czy Bolt, które zatrudniają kierowców i kurierów rozwożących jedzenie.

Przepisy dyrektywy określają, w jakich przypadkach osoba wykonująca takie usługi musi być traktowana jak pracownik etatowy. Nowej szefowej polskiego resortu pracy to jednak nie wystarcza. Uważa bowiem, że przepisy te na polskim gruncie powinny zostać rozszerzone również na pozostałych przedsiębiorców. W wywiadzie udzielonym na antenie RMF FM, nowa minister pracy stwierdziła, iż:

"Ten mechanizm domniemania zatrudnienia nie powinien w mojej ocenie ograniczać się tylko do platform internetowych. (...) Dyrektywa zobowiązuje kraje członkowskie do wdrożenia skutecznych i efektywnych mechanizmów domniemania zatrudnienia. To, w jaki sposób to zrobimy, zależy od swobody i decyzji państw członkowskich."


W dalszej części wywiadu Minister Pracy proponuje wdrożenie przepisów, które umożliwiałyby polskim urzędnikom przymusową likwidację jednoosobowych firm i urzędowe przekształcanie ich w umowy o pracę:

"Jedną z opcji jest wyposażenie Państwowej Inspekcji Pracy w kompetencje, które umożliwiałyby podczas kontroli, w drodze decyzji administracyjnej, przekształcanie umowy tej fałszywej, B2B, czy umowy cywilnoprawnej, jeżeli zachodzą przesłanki do uznania stosunku pracy."

Przypomnijmy, że temat przymusowej likwidacji jednoosobowych działalności gospodarczych nie jest tematem nowym. W przestrzeni publicznej pojawił się on bowiem już dwa tygodnie po październikowych wyborach parlamentarnych. Wówczas temat tzw. "testu przedsiębiorcy" forsowała inna parlamentarzystka Lewicy, Magdalena Biejat, która w wywiadzie dla WP oznajmiła, iż:

"Ci, którzy pracują na B2B i udają jednoosobowe działalności gospodarcze po to, by unikać podatków, oszukują. To oszustwo, takie osoby powinny być sprawdzane. (...) To jest ustawa, która pozwoliłaby Państwowej Inspekcji Pracy kontrolować tych przedsiębiorców (...) PIP mogłaby w drodze decyzji administracyjnej wprowadzać umowę o pracę."

Wypowiedzi Magdaleny Biejat z listopada 2023 roku zostały wówczas uznane przez koalicjantów za "niefortunne", a temat został szybko wygaszony wraz z zapewnieniem, że rząd nie planuje wprowadzenia "testu przedsiębiorcy". Teraz jednak planów przymusowej likwidacji firm nie zgłasza jedynie szeregowy parlamentarzysta, lecz w sposób otwarty zapowiada to jeden z ministrów obecnego rządu, który dysponuje znacznie większymi możliwościami działania w tym zakresie.

O tym, jak politycy wyobrażają sobie przekształcanie działalności gospodarczych w umowy o pracę, pisaliśmy na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  ZUS kontroluje małe firmy
  ZUS blokuje niższe składki dla firm
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 



Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?