Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Limit zwolnienia z VAT wyższy od 2025 roku

 

18/04/2024

urzad-skarbowy-very-big

Według zapowiedzi Ministra Finansów, limit zwolnienia z VAT w przyszłym roku wzrośnie o zaledwie 20%. Ustalając nowy limit, rząd zignorował fakt, iż od ostatniej zmiany limitu, inflacja w Polsce wzrosła aż o 50%, a składki ZUS płacone przez przedsiębiorców wzrosły o ponad... 80%.

 Przypomnijmy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo do zwolnienia z podatku VAT. Przysługujące przedsiębiorcom zwolnienia możemy podzielić na zwolnienia przedmiotowe oraz podmiotowe.

W przypadku zwolnień przedmiotowych, brak obowiązku rejestracji w VAT wynika z rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnikami przedmiotowo zwolnionymi z VAT są zatem m.in. firmy działające w takich branżach jak:

  • usługi w zakresie opieki medycznej
  • usługi nauczania języków obcych czy
  • usługi finansowe.

Pełen wykaz branż podlegających zwolnieniu przedmiotowemu z VAT zawarty został w art.43 ust.1 ustawy o VAT (zobacz tutaj).


Z kolei w przypadku zwolnienia podmiotowego, o prawie do zwolnienia, co do zasady, nie decyduje rodzaj działalności, lecz jedynie poziom przychodów przedsiębiorcy.

W obecnym stanie prawnym, zwolnienie podmiotowe w podatku VAT przysługuje firmom, które osiągają przychody nie przekraczające określonego w ustawie limitu. Limit ten wynosi obecnie 200 000 zł.

Przedsiębiorcy, u których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200 tys. zł, nie muszą zatem rejestrować się do podatku VAT - a co za tym idzie - sprzedawane przez nich towary i usługi mogą być zwolnione z podatku VAT.

Co do zasady, zwolnienie podmiotowe przysługuje przedsiębiorcom z przychodami do 200 tys. zł rocznie, niezależnie od branży. Wyjątek stanowi kilka specyficznych branż wymienionych w ustawie. O tym, które branże nie podlegają zwolnieniu z VAT, piszemy na tej stronie.

 

Limit wzrośnie, ale zdecydowanie za mało

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów, limit zwolnienia z VAT ma wkrótce ulec podwyższeniu. Zgodnie z nowymi przepisami, limit ten zostanie podwyższony od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 240 000 zł.

W założeniu, zmiana limitu ma umożliwić prowadzenie działalności zwolnionej z podatku VAT większej liczbie firm. W rzeczywistości jednak, limit wzrośnie zaledwie o 20%, co powoduje, że prawa do zwolnienia nie odzyskają nawet te firmy, które w ostatnim czasie straciły ten przywilej z powodu rosnącej inflacji.

Przypomnijmy, że ostatnia waloryzacja kwoty limitu zwolnienia miała miejsce w roku 2017. Limit podwyższony został wówczas - po sześciu latach - z kwoty 150 000 zł do poziomu 200 000 zł. Podwyżka limitu wyniosła zatem 33%. Dla porównania, w tym samym czasie (tj. w okresie 2011-2016) skumulowana inflacja wyniosła zaledwie 7,5%. Oznacza to, że limit zwolnienia z VAT podwyższony został ponad 4-krotnie bardziej niż wskazywałaby na to inflacja. Dzięki temu, podwyższenie limitu realnie przyczyniło się do zwiększenia kręgu przedsiębiorców, którzy mogli z takiego zwolnienia skorzystać.

Jak wygląda analogiczna sytuacja w chwili obecnej? Zwiększenie kwoty limitu w 2025 roku z 200 000 zł do 240 000 zł oznacza podwyżkę o zaledwie 20%. Jednak skumulowana inflacja w tym okresie (2017-2023) wyniosła aż 46,8%. Oznacza to, że skala zwiększenia limitu nawet w połowie nie pokryje wzrostu cen w tym okresie. W konsekwencji, grono osób uprawnionych do zwolnienia z VAT nie tylko nie wzrośnie, ale zostanie wręcz uszczuplone względem roku 2017.

Warto nadmienić, iż skumulowana inflacja przyjęta do porównań powinna również uwzględniać wskaźnik inflacji za rok 2024. Wartość tę poznamy jednak dopiero na początku przyszłego roku. Śmiało możemy jednak założyć, iż skumulowana inflacja za lata 2017-2024 wyniesie przynajmniej 50%.

Uwzględniając skumulowaną inflację na takim poziomie, limit zwolnienia z VAT w 2025 roku powinien zostać zatem podwyższony z kwoty 200 000 zł do poziomu przynajmniej 300 000 zł. Każda waloryzacja poniżej tego poziomu powoduje bowiem realne zawężenie prawa do zwolnienia z VAT dla polskich przedsiębiorców. Innymi słowy, waloryzacja limitu nieadekwatna do poziomu inflacji powoduje, iż prawo do zwolnienia z roku na rok przysługiwać będzie coraz mniejszej liczbie firm.

Aby zobrazować, jak bardzo wzrost limitu na poziomie 20% nie przystaje do aktualnej rzeczywistości gospodarczej, wystarczy porównać go do wzrostu składek ZUS w tym samym 7-letnim okresie. Okazuje się bowiem, że w latach 2017-2024, składki ZUS dla firm wzrosły z poziomu 875 zł do kwoty aż 1600 zł. Obciążenia składkami ZUS w tym okresie wrosły zatem aż o... 83%. Historyczne zmiany wysokości składek ZUS można prześledzić na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Bezzwrotne wsparcie dla firm w 2024 roku
  Rząd: Składki ZUS będą od każdej umowy
  Urzędnik zdecyduje, czy prowadzisz firmę i zamieni ją w etat
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?