Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kwota wolna od podatku wzrośnie do 8000 zł

 

03/12/2015

pieniadze-pln-banknoty-small

Prezydent przedłożył w Sejmie projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku do wysokości 8000 zł. Dzięki nowym przepisom, już od stycznia zapłacimy mniejszy podatek dochodowy. Realne wynagrodzenia Polaków wzrosną o kilka procent.

 Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja zmienia art. 27 ustawy, regulujący sposób wyliczania podatku dochodowego.

Zgodnie z nowymi przepisami, kwota wolna od podatku wzrośnie z obecnych 3089 zł do kwoty 8000 zł. Wysokość kwoty wolnej wzrośnie więc ponad 2,5-krotnie.

W związku z tym, iż nowy rząd już wcześniej poparł postulat podniesienia kwoty wolnej, uchwalenie nowelizacji przez Sejm wydaje się być już tylko czystą formalnością.

Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2016 roku. Podwyższona kwota wolna ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia.

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku oznacza, iż podatek dochodowy nie będzie pobierany od dochodów do wysokości 8000 zł. Zaliczki na podatek pobierane będą dopiero od nadwyżki ponad tę kwotę.

Poczynając od stycznia 2016 roku, należny podatek pomniejszany będzie o kwotę 1440 zł w skali roku (do tej pory to zmniejszenie wynosiło jedynie 556 zł). Oznacza to, iż w 2016 roku każdy Polak będzie mógł pomniejszyć należny podatek o kwotę aż o 884 zł większą niż w roku 2015.

 

Wzrosną realne dochody Polaków

Zgodnie z ustawą o PIT, kwota zmniejszająca podatek rozliczana jest w miesięcznych zaliczkach na podatek dochodowy. Miesięczne zaliczki na PIT pomniejszane są więc o 1/12 rocznej kwoty zmniejszającej podatek.

Do tej pory każda miesięczna zaliczka na PIT pomniejszana była o kwotę 46,33 zł. Od stycznia zaliczki będą pomniejszane o kwotę 120,00 zł. Oznacza to, że już od stycznia wynagrodzenie każdego Polaka wzrośnie o kwotę 73,66 zł miesięcznie. O taką samą kwotę wzrosną również renty i emerytury.

Relatywnie, największymi beneficjantami prezydenckiej zmiany będą osoby uzyskujące stosunkowo niskie dochody. Przykładowo, osoba uzyskująca dochody w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, otrzyma miesięczną pensję wyższą o 5,5%. W przypadku osób pobierających emeryturę minimalną oznacza to wzrost świadczenia aż o 10%.  

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Trybunał Konstytucyjny: Kwota wolna niezgodna z Konstytucją
  Kwota wolna od podatku w Polsce jest niższa niż w... Tanzanii
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?