Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kolejne kraje podwyższają kwotę wolną od podatku. Tylko nie Polska.

 

25/03/2015

podatki-big

W Chorwacji 17 tys. zł, w Wielkiej Brytanii 61 tys. zł a na Jamajce 19 tys. zł. Kolejne kraje podnoszą kwotę wolną od podatku. Jedynie w Polsce, od 7 lat, kwota wolna pozostaje na niezmienionym poziomie 3 tys. zł.

 Polacy zapłacą niższe podatki. Ale tylko Ci mieszkający na Wyspach. Rząd Wielkiej Brytanii zdecydował właśnie o kolejnym podwyższeniu kwoty wolnej od podatku. Tym razem kwota ta wzrośnie z obecnych 10000 GBP do kwoty 10600 GBP. W przeliczeniu na złotówki kwota ta wyniesie zatem ok. 61 tys. zł. Opodatkowaniu podlegać będzie dopiero nadwyżka ponad tę kwotę.

Dla wszystkich tych, którzy twierdzą, iż na podwyższanie kwoty wolnej stać jedynie kraje duże i bogate, niespodziankę przygotował rząd Chorwacji. Mieszkańcy tego kraju, od tego roku są zwolnieni z opodatkowania do kwoty niemal 6-krotnie wyższej niż w Polsce. Chorwacka kwota wolna została bowiem podwyższona jednorazowo aż o 18% i wynosi obecnie 31200 HRK, co daje w przeliczeniu kwotę 17160 zł.

Co ciekawe, jeszcze wyższa kwota wolna obowiązuje od tego roku chorwackich emerytów. Seniorzy zwolnieni są bowiem z opodatkowania do kwoty aż 45600 HRK, czyli 25100 PLN.

Polski emeryt, płaci podatek dochodowy już od kwoty 3091 zł. Różnica w wysokości kwot wolnych jest zatem ponad 8- krotna! Biorąc pod uwagę fakt, iż przeciętna polska emerytura brutto wynosi obecnie ok. 1900 zł, to przy kwocie wolnej na chorwackim poziomie, polski emeryt nie zapłaciłby żadnego podatku. Obecnie jednak wspomniane 1900 zł pomniejszane jest o podatek dochodowy w wysokości 342 zł, w wyniku czego w kieszeni przeciętnego emeryta pozostaje zaledwie 1558 zł. Nawiasem mówiąc, pomysł pobierania przez państwo jakiegokolwiek podatku od wypłacanej przez to samo państwo emerytury, już sam w sobie jest pomysłem absurdalnym. Jest to nic innego jak przelewanie pieniędzy z jednego państwowego konta na drugie, również państwowe, konto. Rząd Chorwacji, ustalając kwotę wolną dla emerytów na tak wysokim poziomie, zrozumiał najwyraźniej to, czego polski rząd od wielu lat zrozumieć nie potrafi.

Na Chorwacji się jednak nie kończy. Kwotę wolną w tym roku podwyższyło wiele innych krajów, w tym tak egzotyczne jak np. Jamajka. W tym kraju kwotę wolną podwyższono o 10% i wynosi ona obecnie 18 900 zł.

O wiele więcej, bo aż o 25%, podwyższono kwotę wolną w afrykańskiej Namibii. Namibijczycy w tym roku nie zapłacą podatku dochodowego aż do osiągnięcia dochodów w wysokości 50 tys. dolarów namibijskich, co w przeliczeniu daje kwotę ok. 16 tys. zł. Tym razem Afryka przebiła nas ponad 5-krotnie! Ich stać, nas nie.

Dla pełnego obrazu dodajmy jeszcze Kambodżę, w której kwota wolna wzrosła w tym roku aż o 60% i wynosi obecnie 9300 zł (tu przebitka w stosunku do Polski "zaledwie" 3-krotna) oraz indiański Ekwador. W tym roku potomkowie Inków zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu dochodów w wysokości 10800 USD, co daje bagatela... 40500 zł.

Tymczasem w Polsce podwyższenie kwoty wolnej okazuje się niemożliwe. Rządząca koalicja odrzuciła projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną do wysokości zaledwie 6253 zł, uzasadniając to tym, iż:

"Zwiększenie kwoty wolnej od podatku nie tylko nie poprawiłoby sytuacji obywateli w najtrudniejszej kondycji finansowej i społecznej, ale nawet by ją pogorszyło."

Planując zatem wakacje w Chorwacji, nie zapomnijmy spytać się braci Chorwatów, jak bardzo pogorszyła się ich sytuacja finansowa i społeczna, odkąd rząd zabiera im mniej w podatkach...

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Polski system podatkowy gorszy niż w... Ugandzie
  Podatki w Polsce znacznie wyższe niż w krajach UE
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?