Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Limity płatności gotówkowych w 2024 roku

 

20/09/2023

urzad-skarbowy-very-big

Zakaz płatności gotówką w transakcjach powyżej 8 tys. zł miał zacząć obowiązywać już od Nowego Roku. Trzykrotne zmiany w przepisach w tym zakresie uchyliły jednak te restrykcje. Jakie limity obowiązywać będą ostatecznie od przyszłego roku?

 Przypomnijmy, że nowe, rygorystyczne limity płatności gotówką uchwalone zostały już w ramach tzw. Polskiego Ładu. Uchwalone wówczas ograniczenia dla płatności gotówkowych nie weszły jednak w życie od razu, lecz miały zacząć obowiązywać w późniejszych terminach.

Obecny limit płatności gotówkowych wynosi 15 tys. zł i dotyczy tylko transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Nowelizacja ustawy zawarta w ramach Polskiego Ładu przewidywała jednak obniżenie tego limitu do kwoty 8 tys. zł. Co więcej, nowe przepisy wprowadzały również zupełnie nowy limit dla obrotu gotówkowego, tj. dla płatności dokonywanych na rzecz firmy przez konsumenta. Limit dla takich płatności konsumenckich miał wynieść 20 tys. zł. Szczegółowo na temat nowych limitów dla transakcji gotówkowych pisaliśmy w tym artykule.


Przepisy dotyczące nowych, znacznie obniżonych limitów zostały uchwalone i opublikowane w Dzienniku Ustaw w 2021 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, zaostrzone restrykcje dotyczące używania gotówki, miały zacząć obowiązywać już w 2023 roku.

Pod koniec 2022 roku uchwalona została jednak kolejna nowelizacja w tym zakresie. Znowelizowane przepisy utrzymywały co prawda wspomniane wyżej limity, ale przesuwały termin ich wejścia w życie o całe 12 miesięcy. Zgodnie z tą wersją przepisów, nowe limity miały zatem zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

W kwietniu 2023 roku do Sejmu niespodziewanie trafił jednak kolejny, trzeci już projekt ustawy, zmianiający przepisy o limitach gotówkowych. Ta nowelizacja jednak nie zakładała ani przesunięcia terminów, ani nawet zmiany wprowadzonych już limitów. Ku ogromnemu zaskoczeniu, przepisy trzeciej nowelizacji całkowicie uchylały bowiem zmiany wprowadzone w pierwszej i drugiej nowelizacji.

Przypomnijmy, że chodzi o poselski projekt ustawy złożony przez grupę posłów PiS, którzy w uzasadnieniu do projektu argumentowali, iż:

"Zmiana ta może prowadzić do komplikacji niektórych rodzajów transakcji, szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, stąd konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie, w szczególności w związku z trudną sytuacją przedsiębiorców spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie i wzrastającą z powodu tego konfliktu inflacją."

Wspomniana, trzecia nowelizacja przepisów o limitach gotówkowych, po uchwaleniu przez Sejm i podpisie Prezydenta, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że nowych, rygorystycznych limitów nie będzie w ogóle.

Uchylenie poprzedniej wersji przepisów oznacza zatem, iż limit płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami w 2024 roku utrzymany zostanie na dotychczasowym poziomie 15 tys. zł.

Uchwalenie nowych przepisów oznacza również utrzymanie braku ograniczeń gotówkowych dla transakcji z udziałem konsumentów. Co istotne, nowe przepisy nie przewidują również wprowadzenia takich ograniczeń w przyszłości.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza bon paliwowy 400 zł. Do wydania na dowolne paliwo.
  Zmiany w JPK. Wysyłka PKPiR raz do roku.
  Wydatki na masażystę są kosztem firmy
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?