Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zakaz płatności gotówką został uchylony

 

28/06/2023

urzad-skarbowy-very-big

Zakaz płatności gotówką w transakcjach powyżej 8 tys. zł miał zacząć obowiązywać już za kilka miesięcy. Sejm postanowił jednak o całkowitym uchyleniu tych ograniczeń. Nowych limitów nie będzie.

 Przypomnijmy, że nowe, rygorystyczne limity płatności gotówką uchwalone zostały już w ramach tzw. Polskiego Ładu. Uchwalone wówczas ograniczenia dla płatności gotówkowych nie weszły jednak w życie od razu, lecz miały zacząć obowiązywać w późniejszych terminach.

Obecny limit płatności gotówkowych wynosi 15 tys. zł i dotyczy tylko transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Nowelizacja ustawy zawarta w ramach Polskiego Ładu przewidywała jednak obniżenie tego limitu do kwoty 8 tys. zł. Co więcej, nowe przepisy wprowadzały również zupełnie nowy limit dla obrotu gotówkowego, tj. dla płatności dokonywanych na rzecz firmy przez konsumenta. Limit dla takich płatności konsumenckich miał wynieść 20 tys. zł. Szczegółowo na temat nowych limitów dla transakcji gotówkowych pisaliśmy w tym artykule.


Przepisy dotyczące nowych, znacznie obniżonych limitów zostały już uchwalone i pierwotnie miały zacząć obowiązywać już w 2023 roku. Uchwalona w zeszłym roku nowelizacja ustawy przesunęła jednak ten termin na 1 stycznia 2024 roku.

Dwa miesiące temu do Sejmu niespodziewanie trafił jednak kolejny projekt ustawy, zgodnie z którym przepisy o nowych limitach płatności gotówkowych miałyby zostać całkowicie uchylone.

Przypomnijmy, że chodzi o poselski projekt ustawy złożony przez grupę posłów PiS, którzy w uzasadnieniu do projektu argumentowali, iż:

"Zmiana ta może prowadzić do komplikacji niektórych rodzajów transakcji, szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, stąd konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie, w szczególności w związku z trudną sytuacją przedsiębiorców spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie i wzrastającą z powodu tego konfliktu inflacją."

Gdy dwa miesiące temu informowaliśmy o złożonym w Sejmie projekcie ustawy, nie do końca było wiadomo, jak potoczą się jego losy i czy przepisy uchylające wprowadzenie ograniczeń rzeczywiście zostaną uchwalone. Dziś wiemy już jednak, że nowych, rygorystycznych limitów nie będzie. Sejm zdecydowaną większością głosów uchwalił bowiem przepisy uchylające wcześniejsze zapisy Polskiego Ładu.

Oznacza to, że limit płatności gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami utrzymany zostanie na dotychczasowym poziomie 15 tys. zł. Uchwalenie nowych przepisów oznacza również utrzymanie braku ograniczeń gotówkowych dla transakcji z udziałem konsumentów. Co istotne, nowe przepisy nie przewidują również wprowadzenia takich ograniczeń w przyszłości.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza pomoc finansowa dla małych firm
  Zmiany w JPK. Wysyłka PKPiR raz do roku.
  Nowe składki ZUS na 2024 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?