Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zerowy PIT nie obejmie osób prowadzących działalność gospodarczą

 

04/03/2019

0-procent

Premier Morawiecki zapowiedział, że zerowa stawka PIT dla osób poniżej 26 roku życia dotyczyć będzie jedynie etatów i umów zlecenia. Zerowy PIT nie obejmie zaś osób prowadzących działalność gospodarczą.

 Po niedawnej konwencji partii rządzącej poznaliśmy tzw. "Nową piątkę PiS", czyli najważniejsze postulaty wyborcze, które - co istotne - mają zostać w większości zrealizowane jeszcze przed zbliżającymi się wyborami. Wśród zapowiedzi znalazło się m.in. rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, trzynasta emerytura w wysokości 1100 zł oraz odbudowa lokalnych połączeń autobusowych. Kolejne dwa postulaty dotyczą zaś obniżki podatku dochodowego. Kto na nich skorzysta?

Obniżka PIT ma zostać zrealizowana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podwyższenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu. Drugi to obniżka stawki podatku dochodowego oraz wprowadzenie zerowej stawki PIT dla osób poniżej 26 roku życia.


Sama konwencja przyniosła jedynie ogólniki bez szczegółowych rozwiązań, które pozwalałyby na stwierdzenie, kto rzeczywiście na nowych zasadach skorzysta. Wątpliwości rozwiał jednak szybko sam premier Morawiecki, udzielając obszernego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej.

W wywiadzie dla PAP premier nie pozostawił wątpliwości co do tego, że zerowa stawka PIT nie obejmie osób prowadzących działalności gospodarcze:

"Rozwiązanie obejmuje wszystkich obywateli do 26-go roku życia, którzy mają umowę o pracę, czy umowę zlecenie. Nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich mamy wiele innych udogodnień, które już weszły lub właśnie wchodzą w życie."

Premier ujawnił także, że wprowadzeniu zerowego PIT-u dla młodych towarzyszyć będzie również obniżenie stawki PIT dla pozostałych podatników:

"Obniżona zostanie stawka podatkowa PIT z 18% na 17%. To się złoży na przyrost wynagrodzeń netto dla wszystkich osób pracujących o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Proszę pamiętać, że osoby, które osiągają wysokie dochody i znajdują się w drugim progu podatkowym, również skorzystają z tej zmiany. Skorzystają także emeryci."

Obniżenie dolnej stawki PIT o 1 p.p. prawdopodobnie dotyczyć będzie zatem wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej. Na tym rozwiązaniu skorzystaliby zatem również przedsiębiorcy, ale jedynie Ci, którzy nie rozliczają się podatkiem liniowym. Ten bowiem pozostanie na dotychczasowym poziomie 19%.

W wywiadzie dla PAP, premier uszczegółowił również kwestię zmian w zakresie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu:

"Dziś możliwe do odliczenia koszty uzyskania przychodu to 1335 zł, a dla osób dojeżdżających do pracy - 1668 zł. Te kwoty zostaną co najmniej podwojone."

Podwojenie ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu to w efekcie niższy podatek do zapłaty. Obniżkę podatku odczują jednak tylko osoby zatrudnione na umowach o pracę. Zmiana ta pozostanie z kolei bez wpływu na podatek płacony zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby osiągające dochody z umów zlecenia. 

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS
  Roczny PIT. Kto nie musi go składać?
  Likwidacja składek ZUS. Projekt ustawy do końca maja.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?