Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe deklaracje VAT-7

 

14/03/2018

deklaracje

W 2018 roku dojdzie do zmian w deklaracjach VAT. Nowe deklaracje zostały przystosowane do mechanizmu split payment, który zacznie obowiązywać już od lipca tego roku.

 Minister Finansów wprowadził nowe wzory deklaracji VAT. Jest to kolejna, osiemnasta już wersja tego formularza.

Zmiany w deklaracjach mają związek z nowelizacją ustawy o VAT, która wprowadza od lipca tzw. mechanizm podzielonej płatności. Przypomnijmy, że już wkrótce każdemu przedsiębiorcy założony zostanie obowiązkowy, bankowy rachunek VAT. W ramach mechanizmu split payment, płatność za każdą fakturę dzielona będzie na dwa oddzielne przelewy: cena netto trafi na dotychczasowy rachunek sprzedawcy, natomiast kwota podatku VAT przelewana będzie na oddzielny rachunek VAT. Zmiany wprowadzane w deklaracjach mają więc na celu dostosowanie formularzy do wymagań systemu split payment. Szczegółowo na temat mechanizmu podzielonej płatności pisaliśmy tutaj.


Warto również wspomnieć, iż w nowych deklaracjach po raz pierwszy pojawia się pole, w którym przedsiębiorca może podać swój adres e-mail służący do kontaktów z urzędem skarbowym. Zapewne ma to związek z faktem, iż od początku tego roku deklaracje VAT mogą być składane wyłącznie w formie elektronicznej (o szczegółach pisaliśmy na tej stronie).

Nowe przepisy wprowadzają zmiany do deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9M. Nowy wzór deklaracji VAT-7 dostępny jest tutaj.

Nowe wzory deklaracji zaczną obowiązywać począwszy od rozliczenia za miesiąc lipiec 2018 roku. Rozporządzenie przewiduje jednak okres przejściowy. Równolegle będą mogły być bowiem stosowane również stare formularze, jednak nie dłużej niż do rozliczeń za miesiąc wrzesień.

Nowa wersja deklaracji VAT będzie prawdopodobnie ostatnią w jej historii. Przypomnijmy bowiem, że już pół roku później deklaracje VAT jako oddzielny dokument mają zostać całkowicie zlikwidowane. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Zobacz również:  Jak uniknąć składek ZUS?
  Składka wypadkowa 2018
  Każda firma otrzyma obowiązkowy rachunek VAT w swoim banku
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?