Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Działalność bez ZUS będzie bardziej dostępna

 

22/06/2023

(28/09/2022)

zus-duzy

Prowadzenie działalności gospodarczej bez obowiązku jej rejestracji i opłacania składek ZUS stanie się bardziej powszechne. Nowe przepisy poszerzają krąg osób uprawnionych do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej.

 Przypomnijmy, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek jej rejestracji. Od 2018 roku obowiązują bowiem przepisy Ustawy Prawo Przedsiębiorców, które wprowadziły pojęcie tzw. działalności nieewidencjonowanej

Brak obowiązku rejestracji przez osobę prowadzącą drobną działalność gospodarczą niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Najważniejszą z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (zobacz szczegóły).

 

Kto nie musi rejestrować działalności gospodarczej?

W aktualnym stanie prawnym działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie pensja minimalna wynosi 3490 zł, w związku z czym w pierwszej połowie 2023 roku wspomniany miesięczny limit był równy kwocie 1745 zł (zobacz szczegóły).


Już wkrótce jednak limit ten zostanie znacząco podwyższony. Już w lipcu wchodzą bowiem w życie przepisy nowej ustawy deregulacyjnej. Zgodnie z nowymi przepisami, limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej od 1 lipca 2023 roku zostanie podwyższony z 50% do aż 75% wynagrodzenia minimalnego.

Co istotne, wynagrodzenie minimalne od lipca również znacząco wzrośnie. Przypomnijmy bowiem, iż w 2023 roku podwyżka pensji minimalnej będzie miała miejsce aż dwa razy. Pierwsza podwyżka miała miejsce 1 stycznia, kiedy to wynagrodzenie minimalne podwyższone zostało do kwoty 3490 zł. Od lipca zaś wynagrodzenie minimalne wzrośnie po raz drugi, tym razem do kwoty 3600 zł (zobacz szczegóły).

Zmiana przepisów w zakresie działalności nierejestrowanej wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego powoduje zatem, iż limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej wzrośnie z obecnych 1745 zł do kwoty aż 2700 zł. Oznacza to wzrost aż o 55%. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest tutaj.

Od lipca 2023 roku działalność gospodarcza nie będzie musiała być zatem rejestrowana tak długo, jak miesięczny przychód nie przekroczy kwoty 2700 zł. Co ważne jednak, już za pół roku limit ten wzrośnie jeszcze bardziej. W 2024 roku pensja minimalna podwyższona zostanie bowiem do rekordowego poziomu 4300 zł. A to oznaczać będzie automatyczny wzrost limitu przychodów dla działalności nierejestrowanej do kwoty aż 3225 zł (zobacz szczegóły).

O tym, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną oraz w jaki sposób rozliczać podatki oraz składki ZUS w ramach takiej działalności, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Rusza pomoc finansowa dla małych firm
  Firma bez ZUS nie dla każdego
  Nowe składki ZUS na 2024 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:

 Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?