Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Działalność bez ZUS będzie bardziej dostępna

 

28/09/2022

zus-duzy

Prowadzenie działalności gospodarczej bez obowiązku jej rejestracji i opłacania składek ZUS stanie się bardziej powszechne. Nowe przepisy poszerzają krąg osób uprawnionych do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej.

 Przypomnijmy, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek jej rejestracji. Od 2018 roku obowiązują bowiem przepisy nowej Ustawy Prawo Przedsiębiorców, które wprowadziły pojęcie tzw. działalności nieewidencjonowanej

Brak obowiązku rejestracji przez osobę prowadzącą drobną działalność gospodarczą niesie ze sobą kilka niezwykle istotnych korzyści. Najważniejszą z nich jest brak obowiązku opłacania składek ZUS (zobacz szczegóły).

 

Kto nie musi rejestrować działalności gospodarczej?

W aktualnym stanie prawnym działalność nie podlega obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód z takiej działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie pensja minimalna wynosi 3010 zł, w związku z czym w 2022 roku wspomniany miesięczny limit jest równy kwocie 1505 zł (zobacz szczegóły).


Już wkrótce jednak limit ten zostanie znacząco podwyższony. Do Sejmu trafiła bowiem właśnie nowa ustawa deregulacyjna. Zgodnie z nowymi przepisami, limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nierejestrowanej już od Nowego Roku zostanie podwyższony z 50% do aż 100% wynagrodzenia minimalnego.

Co istotne, wynagrodzenie minimalne w 2023 roku również znacząco wzrośnie. Od 1 stycznia pensja minimalna wyniesie bowiem 3490 zł, zaś od lipca aż 3600 zł.

Zmiana przepisów wraz ze zmianą wynagrodzenia minimalnego powoduje zatem, iż limit przychodów uprawniający do prowadzenia działalności nieewidencjonowanej wzrośnie z obecnych 1505 zł do kwoty aż 3600 zł. Oznacza to wzrost aż o 140%.

Od stycznia 2023 roku działalność gospodarcza nie będzie musiała być zatem rejestrowana tak długo, jak miesięczny przychód nie przekroczy kwoty 3490 zł, zaś od lipca 2023 roku limit ten wzrośnie o kolejne 110 zł.

O tym, kto może prowadzić działalność nierejestrowaną oraz w jaki sposób rozliczać podatki w ramach takiej działalności, piszemy szczegółowo na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Wszystkie zakupy na firmę z rabatem -10%
  Nowe zwolnienie z PIT
  Nowe składki ZUS na 2023 rok
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?