Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Niemal połowa emerytur to kwoty niższe od 1350 zł

 

14/01/2014

zus

Średnia emerytura w Polsce wynosi 1487 zł. Kwoty poniżej 1350 zł otrzymuje niemal połowa polskich emerytów. Dwukrotnie wyższe świadczenia otrzymują jednak pracownicy rządowych resortów, których pensje... nie są obciążane składkami ZUS.

 Główny Urząd Statystyczny opublikował obszerny raport "Emerytury i renty w 2012 r.", z którego każdy przyszły emeryt może dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat wydajności systemu emerytalnego opartego na ZUS.

Świadczenia emerytalne z ZUS pobiera obecnie prawie 5 mln osób, które, jeszcze przed przejściem na emeryturę, odprowadzały składki ZUS. W 2012 roku średnia emerytura brutto wypłacana z ZUS wyniosła 1759,85 zł. Należy jednak pamiętać, iż od tej kwoty ZUS odciąga jeszcze:

  • zaliczkę na podatek dochodowy - 114,00 zł
  • składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 158,39 zł

W konsekwencji, średnia emerytura wypłacana do ręki emeryta wynosiła zaledwie 1487,46 zł.

Kwota ta nie oddaje jednak w pełni sytuacji ogółu emerytów. Jak wynika bowiem z raportu GUS, aż 44,3% emerytów otrzymuje do ręki kwotę mniejszą niż 1358 zł. Kwoty o niebotycznej wysokości co najmniej 2489 zł są zaś osiągalne tylko dla nielicznych. Na takie kokosy może liczyć zaledwie 9,7% polskich emerytów.

Na zupełnie innych zasadach emerytury wypłacane są osobom podległym pod niektóre ministerstwa: Ministerstwo Sprawiedliwości (m.in. sędziowie i prokuratorzy), Ministerstwo Obrony Narodowej (wojskowi) oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (m.in. policja). Według raportu GUS, średnia emerytura brutto w poszczególnych ministerstwach wynosiła:

  • Ministerstwo Sprawiedliwości - 3 308,35 zł
  • MSW - 3 140,91 zł
  • MON - 3 096,47 zł

Średnia emerytura wśród pracowników ministerialnych jest więc prawie dwukrotnie wyższa od przeciętnej emerytury zwykłego Kowalskiego. Skąd taka różnica? Pracownicy resortowi nie podlegają pod powszechny system ubezpieczeń społecznych oparty na ZUS. Ich pensje zatem nie są obciążane składkami. Ich późniejsze emerytury nie zależą od wysokości odprowadzonych składek (których nie odprowadzają), ale ustalane są przez poszczególne ministerstwa i wypłacane są z kasy tych resortów. Jedynym źródłem finansowania ministerstw są natomiast... płacone przez nas podatki.

Czy istnieje szansa na to, aby w przyszłości wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS zrównała się z emeryturą resortową? Wszystko wskazuje jednak na tendencję odwrotną. Różnica między wartościami tych dwu emerytur będzie się pogłębiać jeszcze bardziej. Przypomnijmy, iż w przypadku emerytury ZUS-owskiej stopa zastąpienia wynosi obecnie ok. 50% (stopa zastąpienia mówi nam o tym, jaką część ostatniej pensji stanowić będzie nasza emerytura). Oznacza to, że już obecnie wypłacana przez ZUS emerytura stanowi średnio zaledwie połowę ostatniej pensji. Według oficjalnych szacunków, w najbliższych latach stopa zastąpienia dla emerytury ZUS-owskiej spadnie jednak do poziomu ok. 25%. To oznacza, że emerytury wypłacane przez ZUS będą w przyszłości jeszcze dwa razy niższe niż obecnie.

Zobacz również:  Rejestracja firmy za granicą
  Emerytury o 1000 zł niższe
  ZUS żąda 80 mln zł na zatrudnienie 1000 nowych urzędników
   
Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:
Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?