Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Składki ZUS dla firm niższe o 50%. W jednym wybranym miesiącu.

 

15/04/2021

zus-duzy

Projekt nowych przepisów zakłada obniżenie o połowę składek ZUS w jednym wybranym miesiącu każdego roku. Nowa ulga miałaby przysługiwać osobom samozatrudnionym.

 



Do Sejmu trafił właśnie senacki projekt nowelizacji Ustawy Prawo Przedsiębiorców. Nowe przepisy zakładają obniżenie o połowę składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu urlopu przedsiębiorcy.

Założeniem nowych przepisów jest zrównanie w niektórych prawach osób samozatrudnionych z osobami zatrudnionymi na umowę o pracę. W uzasadnieniu do ustawy możemy przeczytać, iż:

"Roszczenie o płatny urlop wypoczynkowy przysługuje wyłącznie osobom świadczącym pracę na podstawie stosunku pracy. (...) Z kolei osoba samozatrudniona może w wybrane dni nie realizować działalności gospodarczej, ze świadomością, że poniesie koszty finansowe owych dni, w tym koszty należnych składek na ubezpieczenie społeczne. (...) Istotą nowelizacji jest przyznanie osobom samozatrudnionym ulgi w opłacie składek w jednym miesiącu danego roku kalendarzowego, z tytułu realizacji prawa do wypoczynku."


Zgodnie z projektowanymi przepisami, ulga przysługiwałaby raz do roku, w jednym wybranym miesiącu. Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w tym miesiącu byłaby niższa o 50%.

Co istotne, obniżeniu uległaby jedynie wysokość opłacanych składek ZUS, lecz podstawa wymiaru tych składek nie uległaby zmianie. Pozostałe 50% wartości składek opłacane byłoby bowiem przez budżet państwa. Oznacza to, że obniżone o połowę składki ZUS nie wpływałyby na obniżenie przyszłej emerytury.

Z obniżonych składek ZUS nie skorzystaliby jednak wszyscy przedsiębiorcy. Z nowej ulgi mogłyby bowiem skorzystać tylko osoby samozatrudnione, a więc jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników.

Przepisy wprowadzają również kryterium przychodowe. Urlopowe składki ZUS dostępne byłyby zatem jedynie dla tych przedsiębiorców, w przypadku których przychód z ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, był nie wyższy niż 60 tys. zł.

Zgodnie z założeniami ustawy, nowe rozwiązanie byłoby dobrowolne, a przedsiębiorca dokonywałby zgłoszenia o zamiarze skorzystania z ulgi urlopowej w terminie do 10 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym realizowane byłoby prawo do wypoczynku.

Projekt ustawy trafił już do pierwszego czytania w sejmowej komisji ds. gospodarki i rozwoju. Pełna treść nowych przepisów dostępna jest na tej stronie.

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Pomoc finansowa dla firm w 2021 roku
  ZUS rozliczy składki za przedsiębiorcę
  Bezzwrotne dofinansowanie dla firm niezależnie od PKD
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?